Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Łódź jest Expo

Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku. Teraz już tylko potrzebna jest formalna akceptacja Biura Światowych Wystaw (BIE). O szczegółach, w trakcie środowej konferencji prasowej informowali: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Wystawę EXPO Horticultural organizuje International Association of Horticultural Producers (AIPH) – międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją producentów ogrodniczych i organizująca międzynarodowe festiwale i wystawy florystyczne. Łódź aspirując do wystawy chce wykorzystać dorobek EXPO 2022, czyli promocji rewitalizacji i chce położyć nacisk na zieloną rewitalizację.


– To znakomita informacja dla mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego. Wiemy dzisiaj, że zielone miasta, to nie tylko miasta ogrodów, przyjazne dla ludzi, zapewniające strefy wypoczynku, oferujące wydarzenia kulturalne, ale również miasta inteligentne, energooszczędne, zapewniające transport publiczny, korzystające z najnowszych technologii by tę jakość życia wspierać. Takim miastem będzie Łódź do 2024 roku – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa.

Miasto chce, aby na Zielone Expo 2024 powstał główny park dla centrum Łodzi w wyniku rewaloryzacji i rozbudowy Parków 3-go Maja i Baden-Powella o tereny nieuporządkowane na południe od tych parków, a także na północ od ulicy Małachowskiego.

– Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli, że Łódź jako miasto jeszcze nie do końca odkryte pokazała, że może. Nie mogliśmy zmarnować tego ludzkiego potencjału, który towarzyszył nam przez pięć lat w walce o światową wystawę EXPO. Postanowiłam, że walczymy o nową imprezę i to się udało – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.


Łącznie po wystawie miałby pozostać nowoczesny, ciekawy park miejski o powierzchni przeszło 70 ha. Łódź planuje, żeby wystawa odbyła się także w innych łódzkich parkach, dla których ma być zrealizowany program rewaloryzacji, wzorem Parku Źródliska. Powstaną w nich ogrody tematyczne i pawilony ogrodowe, które będą służyć łodzianom jako kawiarnie, restauracje lub inne przestrzenie publiczne.


Źródło: UMWŁ (jg/GS)


dodano: 2018-03-22 06:37:10