Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia w regionie kujawsko-pomorskim, 19 lutego – w 546. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu obchodziła swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Gośćmi uroczystości byli między innymi marszałek Piotr Całbecki i Jarosław Gowin - Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Główne wydarzenia odbyły się w Auli uniwersytetu. W programie znalazły się przemówienia JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, marszałka Piotra Całbeckiego i innych gości, wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. Podczas tegorocznych obchodów nastąpiło też wręczenie powołań do Rady Nagrody Naukowej ustanowionej w ubiegłym roku Nagrody „Ratio et Spes”. Ważnym punktem ceremonii było uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa UMK prof. Stefanowi Gierowskiemu, jednej z najwybitniejszych indywidualności współczesnej sztuki, żywej legendzie awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. Wyróżnieniem UMK Convallaria Copernicana została uhonorowana Justyna Morzy, była kanclerz Uniwersytetu.
 


Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu powiększyło się również grono Honorowych Profesorów UMK. Dołączyli do niego: prof. dr hab. Janusz Tondel z Wydziału Nauk Historycznych oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. W czasie uroczystości poznaliśmy także nazwiska kolejnych Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł otrzymują absolwenci ze znaczącymi sukcesami w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej, promujący Uniwersytet w swojej codziennej działalności, a w tym roku laureatami zostali astronom prof. dr hab. Krzysztof Górski oraz dziennikarz Tomasz Więcławski. Tradycyjnie w Święto Uniwersytetu nastąpiło również wręczenie dyplomów nowym doktorom habilitowanym i doktorom.


 
Uniwersytet Mikołaja Kopernika realizuje przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego dzielonych przez Urząd Marszałkowski projekty inwestycyjne w zakresie rozwoju laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz nowoczesnych pracowni dydaktycznych. W przypadku dwóch przedsięwzięć jest liderem, w trzech kolejnych partnerem.


 
Collegium Medicum UMK wraz z bydgoskim Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego realizują projekt w obszarze nauk biomedycznych, nauk o żywności i żywieniu oraz nauk farmaceutycznych z otoczeniem biznesu. Przedsięwzięcie obejmuje wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą 7 laboratoriów UMK oraz budowę i wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą Uniwersyteckiego Centrum Psychologicznego przy UKW. Wartość dofinansowania to 27 milionów złotych.
 
UMK wraz z Wyższą Szkoła Gospodarki prowadzi także inwestycję, która obejmuje budowę oraz wyposażenie w aparaturę badawczo-rozwojową Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz utworzenie Centrum Przemysłów Kreatywnych – 5 laboratoriów badawczych utworzonych przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Wartość dofinansowania to 38 milionów złotych.
 
Projekty znajdują się w początkowej fazie realizacji. Uzyskano niezbędne pozwolenia na budowę jak również rozstrzygnięto pierwsze postępowania przetargowe.
 
Uniwersytet Mikołaja Kopernika, uczelnia państwowa utworzona w 1945 roku, jest liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim (aktualnie klasyfikowana jako 5. najlepszy polski uniwersytet i 11. najlepsza polska uczelnia). Na wszystkich poziomach studiów kształci 23,5 tysiąca studentek i studentów (prawie 40% wszystkich studentów w województwie kujawsko-pomorskim).

 
Źródło: UMWK-P / Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl


dodano: 2019-02-21 06:18:33