Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Świętuj z nami Piątek FSC

FSC - te trzy litery znają wszyscy, którym na sercu leży dobro naszej planety. Ci, którzy nigdy o FSC nie słyszeli - 28 września będą mieli okazję je poznać. Już w najbliższy piątek na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FSC, certyfikatów przyjaznych lasom.

Piątek FSC  od wielu lat promuje ekologiczną gospodarkę leśną i certyfikaty FSC, przyznawane firmom, które dbają o środowisko. Dziś funkcjonują dwa główne certyfikaty FSC.

Certyfikat gospodarki leśnej FSC FM przyznawany jest właścicielom i zarządcom lasów. W lasach ze znakiem FSC chroni się obszary o wyjątkowych walorach społecznych i przyrodniczych, unika się stosowania pestycydów, zachowuje się martwe drewno do naturalnego rozkładu, ochrania się rzadkie gatunki fauny i flory, dąży się do zachowania w stanie naturalnym części ekosystemów leśnych, oraz nie wprowadza się do nich roślin obcego pochodzenia (w szczególności roślin modyfikowanych genetycznie).

Kolejnym certyfikatem FSC jest Certyfikat Kontroli Pochodzenia Produktu FSC CoC. Ten certyfikat przeznaczony jest dla przedsiębiorców branży drzewnej, papierniczej, handlowców, dystrybutorów, pośredników, drukarni, wydawnictw etc. Umożliwia on kontrolę przepływu drewna na każdym etapie produkcji. W efekcie produkt  ze znakiem FSC  oznacza, że surowce wykorzystane do jego produkcji pochodzą z dobrze zarządzanych lasów i innych kontrolowanych źródeł.

FSC-Polska powołały w 2001 roku Liga Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych i Polski Klub Ekologiczny. Od sierpnia tego roku posługuje się on nazwą Związek Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa. I choć organizacja nie zajmuje się przyznawaniem certyfikatów Forest Stewardship Council A.C., jest główną polską organizacją zajmującą się promocją idei FSC w naszym kraju.

Ideę FSC na świecie promuje między innymi jednostka certyfikacyjna  NEPCon. Organizacja ma swoich przedstawicieli w całej Europie. Misją NEPCon jest promowanie zrównoważonego zarządzania i wykorzystywania lasów oraz całego środowiska naturalnego. W tym celu NEPCon współpracuje z osobami fizycznymi i przedsiębiorstwami, organizacjami i instytucjami rządowymi oraz władzami lokalnymi.  NEPCon ma na swoim koncie  certyfikację  ponad 10 milionów hektarów terenów leśnych oraz blisko 1000 firm działających w przemyśle i handlu drzewnym, w ponad 20 krajach.

Kopp i FSC

Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe w tym roku przyłącza się do akcji i pomaga w informowaniu na temat certyfikatów FSC. W najbliższym czasie Kopp też będzie ubiegał się o uzyskanie certyfikatu FSC. Po uzyskaniu certyfikatu klienci będą mieli pewność, że produkty Kopp zostały wyprodukowane z drewna pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów oraz innych kontrolowanych źródeł. Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe, wraz z organizacją NEPCon, chciałby 28 września, w Piątek FSC, zachęcić wszystkich do zapoznania się z ideą FSC Kontroli Pochodzenia  Produktu CoC i jej znaczeniu dla ekosystemów na całym świecie. Więcej informacji na stronach  www.fscfriday.org   oraz www.nepcon.netdodano: 2012-09-26 14:20:36