Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
1 proc. ludności posiada majątek 65 razy większy niż połowa ludzkości.

Połowa światowego bogactwa znajduje się w posiadaniu 1 proc. ludności. Wspominany 1 proc., posiada majątek na poziomie 110 bln USD, a to 65 razy więcej niż połowa ludzkości. Taka niepokojąca nierówność wynika z raportu opublikowanego przez Oxfam, międzynarodową konfederację 17 organizacji charytatywnych w ponad 90 krajach, które działają, jako część globalnego ruchu na rzecz zmian, dla budowania przyszłości wolnej od niesprawiedliwości i ubóstwa.

Raport opublikowano niemal w przeddzień rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczyna się w najbliższą środę. Do
ekonomicznej elity, która tam zjedzie Oxfam zaapelował, by podjęła kroki przeciwdziałające rosnącej fali nierówności.

Oxfam apeluje do elity z Davos:
  • o ograniczenie „przekrętów podatkowych”, które polegają na korzystaniu z rajów podatkowych
  • o nie wykorzystywanie bogactwa politycznie, do podważania demokratycznej woli obywateli
  • o wsparcie dla progresywnego opodatkowania majątków i dochodów i wykorzystanie dochodów podatkowych do zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony socjalnej obywateli.
Oxfam przekonuje w swoim raporcie, że skrajna nierówność ekonomiczna jest niepokojąca z wielu powodów: jest moralnie wątpliwa, może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i redukcję ubóstwa, a także może mnożyć problemy społeczne.

Piorunujące wrażenie o rosnącej skali nierówności robi zwłaszcza podana przez Oxfam informacja, że 85 najbogatszych ludzi świata posiada tyle co 3,5 mld najbiedniejszych.

Źródło: www.oxfam.orgdodano: 2014-01-21 11:34:23