Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
100 proc. środków z OFE trafi na IKE


Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował główne złożenia w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Haczykiem jest 15 proc. opłata przekształceniowa.


– W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS – dzisiejsze emerytury – one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane – mówił premier Morawiecki.

Premier poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.

Jak zapowiedział szef rządu, 100 proc. środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków. Jak dodał, środki te będą w całości prywatne i dziedziczone.

Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku, a opłata przekształceniowa rozłożona na lata 2020-2021.


Źródło: premier.gov.pl. Fot. Filip Błażejowski / KPRM


dodano: 2019-04-16 06:25:01