Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
12 wschodzących gwiazd sektora BSS

Sektor nowoczesnych usług biznesowych (BSS) rozwija się w Polsce od ponad dekady. Początkowo tego typu inwestycje lokowane były głównie w dużych aglomeracjach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Teraz na znaczeniu zyskują też mniejsze miasta – wynika z przewodnika „Nowe rynki sektora BSS. 12 Wschodzących Gwiazd Biznesu”. Raport przygotowały: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources.

Jak wynika z raportu, obok dużych ośrodków, na znaczeniu zyskują mniejsze lokalizacje. Do dwunastu „Wschodzących Gwiazd” zaliczane są takie miasta jak: Białystok, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów, Szczecin oraz Zielona Góra. Działają tu aż 173 firmy zatrudniające ponad 19 tys. osób. Na pozycji liderów w zestawieniu plasują się Lublin, Rzeszów oraz Szczecin. W każdym z tych miast zatrudnienie przekracza 3,5 tys. osób, a działalność prowadzi ponad 20 firm BSS. W pozostałych miastach liczba centrów waha się od 5 do 16.

Wszystkie miejscowości, uznane w raporcie za „Wschodzące Gwiazdy” sektora BSS stanowią także istotne ośrodki akademickie. Kształcą one w sumie ponad 330 tys. studentów. Z Badania wynika, że wybór lokalizacji przez zagraniczne firmy związany jest dostępem do kadr posługujących się określonymi językami obcymi. Liderem jest Szczecin, ponieważ to tu usługi świadczone są aż w 16 językach obcych. Magnesem przyciągającym inwestorów do miast
– „Wschodzących Gwiazd” jest również dobry dostęp do inżynierów i programistów. To w znacznym stopniu dzięki nim powstają w tych ośrodkach centra badawczo-rozwojowe, w których zatrudnienie przekracza już 3,2 tys. osób. Dlatego też najwięcej jest tu centrów IT, które stanowią aż 61% wszystkich podmiotów. Pod względem pochodzenia kapitału przeważają polskie centra BSS (61%). Obecne są tu także centra amerykańskie (19 podmiotów) i niemieckie (13 centrów). Nie brakuje również firm z Indii czy Meksyku.

Ze względu na atrakcyjność mniejszych polskich miast sektor BSS rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak, aby wzrost ten stawał się coraz większy konieczne jest zapewnienie firmom dostępu do powierzchni biurowych o określonym standardzie. W ostatnich dwóch latach największy przyrost liczby nowoczesnych biur odnotowano w Lublinie i Opolu (25 proc.), Rzeszowie (20 proc.) oraz Bielsku-Białej i Szczecinie (10-15 proc.). Wzrost sektora BPO/SSC w danym regionie pociąga za sobą budowę nowych obiektów biurowych, a to z kolei może stać się siłą napędową rozwoju dla mniejszych miast - ocenia Sebastian Bedekier z Colliers International.


Źródło: PAIiIZ. Infografika: PAIiIZ SA, Colliers International, HR TEST advisory group


dodano: 2016-09-21 10:25:17