Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
14 inicjatyw strategicznych Grupy GPW w perspektywie 2022 roku

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zaprezentowała zaktualizowaną strategię #GPW2022. 14 inicjatyw strategicznych wesprze dynamikę wzrostu GK GPW, stając się również motorem innowacji w polskiej gospodarce. Dokument jest kontynuacją dotychczasowych założeń strategicznych. GK GPW ma zamiar skoncentrować się na rozwoju technologicznym oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania, które zdywersyfikują przychody grupy.

GPW będzie też, w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, wspierać krajową gospodarkę, co powinno ułatwić Polsce dogonienie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata – takie są główne cele zaktualizowanej przez Zarząd GPW strategii #GPW2022. Dokument jest kontynuacją dotychczasowych założeń strategicznych.

– Rozpoczynamy konkurencję z 24 najbardziej rozwiniętymi krajami świata, po tym jak FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z rynków rozwijających się do rozwiniętych. Jeśli chcemy być w tym skuteczni, musimy udoskonalić nasze dotychczasowe produkty oraz wchodzić w nowe obszary biznesowe. Dziś przedstawiamy pierwsze z naszych inicjatyw – kolejne będą prezentowane na początku 2019 roku – mówi Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Nowe podejście Zarządu GPW do rozwoju warszawskiego parkietu jest efektem przeobrażeń w otoczeniu Giełdy oraz skutkiem przekonania Zarządu o możliwości osiągnięcia wyższego rozwoju krajowych rynków: kapitałowego i towarowego. GK GPW ma zamiar skoncentrować się na rozwoju technologicznym oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania, które zdywersyfikują przychody grupy.

– W Polsce powstaje coraz więcej innowacyjnych spółek, startupów, które będą potrzebowały kapitału na rozwój. Nasza oferta musi być dostosowana także do nich, by mogły po ten kapitał sięgnąć w zorganizowany sposób. Przedsiębiorcom wciąż brakuje możliwości finansowania przedsięwzięć obarczonych dużym ryzykiem. GPW pragnie odpowiedzieć na potrzeby sektora MSP, który w przyszłości będzie stawał w szranki z międzynarodową konkurencją. W polskiej gospodarce firmy powinny oferować produkty i usługi skalowalne globalnie – podkreśla Marek Dietl.

Obecna modyfikacja strategii #GPW2022 to efekt szczegółowej analizy strategicznego przeglądu działalności, struktur organizacyjnych i procesów biznesowych.

– Zdecydowaliśmy o utrzymaniu naszych dotychczasowych, głównych założeń finansowych. Jesteśmy przekonani, że osiągnięcie 7 proc. wzrostu średniorocznych przychodów Grupy GPW, podwojenie zysku EBITDA, jest bardzo ambitne, ale inicjatywy strategiczne są przygotowane po to, aby utrzymać wyznaczone cele – mówi Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu GPW.

W nadchodzących latach, rynek kapitałowy ma być wsparciem w finansowaniu budowy nowej infrastruktury w Polsce, co będzie wymagało kilkuset miliardów złotych nakładów. GPW będzie także wspólnie z giełdami regionu stawiać czoła zmianom w europejskim otoczeniu prawno-regulacyjnym (m.in. MAR, MIFID II/MIFIR), czemu może przysłużyć się członkostwo prezesa Marka Dietla w Radzie Federation of European Stock Exchanges.


Źródło: GPW. Prezentacja strategii GPW #GPW2022


dodano: 2018-06-29 06:09:42