Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
210 miliardów złotych nieujawnionych dochodów

Bezradne państwo traci przez nieujawniane dochody

Z wyliczeń gazety, na podstawie danych GUS wynika, że w tym roku szara strefa gospodarki może osiągnąć wartość ok. 210 mld zł. Finanse publiczne stracą na tym kilkadziesiąt miliardów złotych. Tyle można by uzyskać, gdyby pracujący w szarej strefie rozpoczęli legalną działalność, zaczęli płacić podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Część uzyskiwanych poza legalnym obiegiem pieniędzy wraca do kasy państwa, na przykład w formie VAT płaconego przy zakupach. GUS szacuje szarą strefę m.in. metodą bezpośrednią, porównując wydajność pracy i przeciętne wynagrodzenie w firmie.

Robert Gwiazdowski - prezydent Centrum im. A. Smitha: - Szara strefa jest reakcją na przeregulowanie białej gospodarki, na zbyt duże obciążenia fiskalne.

Ryszard Bugaj - Instytut Nauk Ekonomicznych PAN: - Problemu nieujawnionych dochodów nie da się rozwiązać przez zmniejszenie podatków. To wentyl wadliwej gospodarki.

Prof. Witold Orłowski - główny ekonomista PwC: - Szara strefa nie płaci fiskusowi i przez to wymusza wyższe daniny na wszystkich innych. Przez to rujnuje cały system.


Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", 17.07.2013, Strefa cienia rośnie w kryzysie


dodano: 2013-07-17 14:49:59