Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
23 lipca skończyła się w Polsce telewizja analogowa


W Porcie Ekomarina Giżycko, kilka minut po 6 rano, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni dokonał symbolicznego wyłączenia nadawania telewizji analogowej. Naziemna telewizja cyfrowa pozwala na odbiór kilkunastu programów, ale będzie ich coraz więcej. Wszystko w ramach abonamentu, bez dodatkowych opłat. 


    •    Programy są w lepszej jakości, z możliwością napisów dla niesłyszących albo oryginalnej ścieżki językowej – zamiast lektora.
    •    Możliwy będzie rozwój telewizji hybrydowej (łączącej funkcje telewizora i komputera z internetem – powiadamianie ratunkowe, e-handel, e-usługi itd). W skrócie – z telewizorami zacznie się dziać to, co stało się już z telefonami. Dziś mało już kto pamięta czasy, kiedy telefon był tylko urządzeniem do komunikacji głosowej, a nie komputerem realizującym mnóstwo innych zadań i funkcji.
    •    To nie wszystko. Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest na węższym paśmie niż telewizja analogowa. Uwolnione pasmo 800 MHz zostanie sprzedane w trybie aukcji – z przeznaczeniem na telefonię komórkową i internet. Oznacza to nie tylko rozwój nowych usług, ale zasilenie budżetu państwa wpływami z tych aukcji.

Programy cyfrowe telewizji naziemnej udostępniane są w trzech pakietach programowych, tzw. multipleksach (MUX1, MUX2, MUX3). Programy TVP są dostępne na MUX1 (3 programy) i na MUX3 (7 programów). Docelowo przeznaczony jest dla niej MUX3, ale do 23 lipca nie obejmował zasięgiem całej Polski, stąd konieczność dublowania sygnału. Najpóźniej wiosną przyszłego roku MUX1 zostanie zwolniony – i przeznaczony dla nowych nadawców. Trwają obecnie postępowania konkursowe. Prowadzi je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dwa zostały już rozstrzygnięte. Koncesję uzyskała TVP na program dla dzieci TVP ABC i Fundacja Lux Veritatis na Telewizję Trwam.

Po co wdrożyliśmy naziemną telewizję cyfrową?


O wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej społeczność międzynarodowa zdecydowała na konferencji w Genewie w 2006 r.


Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej dociera do nas za pośrednictwem fal radiowych. Te częstotliwości radiowe są „dobrem rzadkim” – musimy nauczyć się korzystać z nich efektywnie, by starczyło ich dla wielu stacji telewizyjnych, radiowych, telekomunikacji, internetu, nawigacji lotniczej itd. Dlatego społeczność międzynarodowa porozumiała się, by stopniowo wycofywać te sposoby komunikacji, które „pożerają” duży zakres tych częstotliwości – a taki właśnie jest analogowy sygnał telewizyjny (dlatego mieliśmy m.in. tylko trzy ogólnopolskie kanały telewizyjne – więcej ich nie dało się upchnąć przy takim sposobie nadawania).


Źródło: MAiC


dodano: 2013-07-23 10:02:57