Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
25 lat warszawskiej giełdy

W roku 2016 mija 25 lat od uruchomienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, którą otworzyła jej prezes prof. Małgorzata Zaleska. W swoim wystąpieniu Prezes GPW przypomniała niełatwą historię giełdy w Polsce, ale też podkreśliła, że mimo przeszkód Polska osiągnęła na tym polu sukces. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Prace nad kształtem polskiego rynku kapitałowego trwały kilkanaście miesięcy. W ekspresowym tempie powstały dokumenty opisujące funkcjonowanie rynku, zasady handlu i ustalania kursów. Już 22 marca 1991 r. Sejm uchwalił ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, która stała się podstawą prawną dla powstania głównych instytucji rynku kapitałowego, w tym giełdy. Dzień pierwszej sesji wyznaczono na wtorek, 16 kwietnia 1991 r. To historyczne wydarzenie odbyło się w dawnym budynku Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy ul. Nowy Świat w Warszawie. Swoistym paradoksem polskich dziejów stało się to, że w dawnej centrali partii odwołującej się do ideologii komunistycznej, rządzącej autorytarnie przez ponad 40 lat, pojawiła się instytucja symbolizująca kapitalistyczną wolność gospodarczą i własność prywatną. Na pierwszej sesji giełdowej notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1990 zł (2 tys. USD). Po 25 latach od tego wydarzenia mamy w Polsce nowoczesną i dobrze rozwiniętą giełdę notującą akcje blisko tysiąca spółek, która jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Sukces GPW jest wynikiem dobrych założeń, udanego wykorzystania siły i potencjału polskiej gospodarki, pasji wielu osób i instytucji oraz przedsiębiorczości Polaków. Powstał rynek, który w pierwszych latach był narzędziem polskiej transformacji gospodarczej, a dziś jest ważnym elementem wspomagającym rozwój przedsiębiorstw i całej gospodarki. Dzisiejsza giełda jest rynkiem nowoczesnym, dobrze uregulowanym, posiadającym szeroką ofertę produktową oraz inwestorów i emitentów z całego świata. Jest dojrzałym rynkiem na światowym poziomie organizacji, który z powodzeniem realizuje swoje funkcje.

Prof. Małgorzata Zaleska podkreśliła, że GPW w swojej działalności nadal będzie konsekwentnie łączyła misję i biznes. – Warszawska giełda będzie nadal starała się wypełniać swoją misję wspomagania rozwoju, budowania infrastruktury rynku kapitałowego, edukowania finansowego Polaków. Będziemy także starali się być jak najlepszą spółką z punktu widzenia inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych – inwestorów z Londynu, Nowego Jorku, a także z Azji.


Źródło: Giełda Papierów Wartościowych


dodano: 2016-10-11 07:41:29