Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
3,2 mln zł na dofinansowanie zachodniopomorskich ZAZ-ów

Chwaleni za dobry smak, prowadzą restauracje i bar mleczny. Dostarczają posiłki do szkół, przedszkoli, szpitali, ale i na przyjęcia. Wypiekają chleb na naturalnym zakwasie. Zajmują się renowacją mebli, rękodziełem. Z pasją pielęgnują ogrody i miejskie parki. W planach jest otworzenie palarni kawy. Swoje zlecenia otrzymują, wygrywając przetargi. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to oferta Zakładów Aktywności Zawodowej. Kiedyś na szarym końcu dziś Województwo Zachodniopomorskie znajduje się na trzecim miejscu zarówno pod względem liczby tego typu placówek, jak i oferowanych miejsc pracy.


 
We wtorek, 22 stycznia 2019 r. marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z organizatorami i kierownictwem dziewięciu zachodniopomorskich ZAZ-ów: Stargardu, Kołobrzegu, Dobrej, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Juchowa, Wałcza, Choszczna oraz Gryfina. Była to okazja do rozmów i wymiany doświadczeń na temat codziennej działalności oraz podpisania umów dofinansowania kosztów działania ZAZ-ów w roku 2019 ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

– Na tle innych województw osiągamy wysoką pozycję, dzięki jasnemu stanowisku Zarządu Województwa, że w tej perspektywie finansowej będziemy kontynuowali wspieranie rozwoju tego typu placówek.  Nasza deklaracja spotkała się z pozytywnym odzewem z państwa strony, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Dziś podpisujemy umowy na bieżące utrzymanie ZAZ-ów. Są to środki, które uzupełnią poszczególne budżety. Nie ukrywam, że z punktu województwa to wielki wysiłek i wyzwanie na przyszłość. Ale chcemy się z tym wyzwaniem mierzyć. Marzy nam się, żebyśmy byli społeczeństwem solidarnym, spójnym i otwartym na potrzeby innych. Wiem, że tylko w partnerstwie z państwem jesteśmy w stanie to osiągnąć – podkreślał marszałek.
 
W roku 2019 z budżetu Województwa  na działalność placówek przeznaczono kwotę  ponad 3,2 mln zł. Ale to nie jedyne wsparcie. Organizatorzy ZAZ-ów  zapewnili ponad 1,6 mln zł. Dofinansowanie wynikające z algorytmu PFRON to ponad 12,1 mln zł.
 
Budowa nowych placówek aktywności zawodowej na Pomorzu Zachodnim to przede wszystkim zasługa konsekwentnej realizacji celu Polityki społecznej w regionie – tworzenia warunków samodzielności osób z niepełnosprawnością. Warto przypomnieć, że w roku 2016 Zarząd rozpoczął dyskusję z Konwentem Starostów Pomorza Zachodniego nad szansą powiększenia sieci Zakładów Aktywności Zawodowej. Następnym etapem było włączenie zadania do priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i unijnego wsparcia. Dzięki niemu, już w lutym 2017 roku rozpoczęto w regionie prace związane z powstaniem 5 nowych ZAZ-ów, a także doposażeniem MZAZ-u w Dobrej oraz utworzeniu dwóch Centrów Integracji Społecznej. Urząd Marszałkowski ze środków unijnych przeznaczył na te działania prawie 40 mln zł.
 
Zakład aktywności zawodowej może utworzyć gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Tworzone są w celu zaoferowania osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub choroby psychiczne, możliwości zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej.
 
Województwo Zachodniopomorskie znajduje się na trzecim miejscu zarówno pod względem liczby tego typu placówek, jak i oferowanych miejsc pracy. We wszystkich dziewięciu jednostkach przygotowano 757 stanowisk  pracy, w tym 552 dla osób z niepełnosprawnościami. Dla porównania, w roku 2008 ZAZ-y w regionie oferowały zaledwie 94 miejsca pracy.


Źródło: UMWZ / Emilia Wolf
 

dodano: 2019-01-24 07:34:52