Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
65 proc. Polaków ma zaufanie do banków

Z opublikowanych we wtorek badań CBOS wynika, że 65 proc. Polaków ma zaufanie do banków. Nieufność wobec nich deklaruje 16 proc. respondentów. Nagłaśniana w trakcie realizacji sondażu afera Amber Gold nie wpłynęła na oceny instytucji sektora bankowego.

Badania CBOS wykazały, że począwszy od 2009 r. Polacy umocnili swą wiarę w dochodowość produktów bankowych. 50 proc. osób przekonanych o tym, że banki gwarantują pewność zysku od powierzanego im kapitału. Powątpiewa w rentowność ich usług: 40 proc.

"Na tle pozostałych opinii zdecydowanie najsłabiej wypada ocena uczciwości banków" - podkreślono. Trzy czwarte badanych, czyli 75 proc. ankietowanych stwierdziło, że banki stosują za wysokie marże i lichwiarskie procenty. Z opinią tą nie zgadza się 12 proc.

Wśród badanych nieufność do banków wykazało 31 proc. osób w wieku 65 lat lub więcej. Emeryci stanowili 26 proc. i bezrobotni 24 proc. Wpływ na nieufności miało wśród badanych również słabsze wykształcenie oraz gorsza ocena własnych warunków materialnych.


Badanie CBOS: "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 14-22 sierpnia br. na losowej, reprezentatywnej próbie liczącej 1011 dorosłych mieszkańców Polski.


dodano: 2012-10-31 10:21:57