Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie A - z perspektywą stabilną

Zgodnie z oczekiwaniami analityków BZ WBK agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie A – z perspektywą stabilną. Fitch podkreślił, że przesłanką za taką decyzją były silne fundamenty makroekonomiczne, relatywnie niski poziom długu publicznego Polski oraz zrezygnowanie z najbardziej kontrowersyjnych działań, które były w agendzie PiS.

Agencja wskazała jednak jakie czynniki mogą spowodować obniżkę ratingu lub jego perspektywy: 1) przekroczenie deficytu 3% PKB, 2) zbytnie poluzowanie polityki fiskalnej i perspektywa wzrostu długu publicznego, 3) restrukturyzacja kredytów walutowych, która zagroziłaby stabilności finansowej kraju, 4) gorsze od oczekiwań skutki referendum w Wielkiej Brytanii.

Kurs EURPLN wahał się od początku dnia blisko 4,41 i na sam koniec tygodnia był blisko tego poziomu. Złoty radził sobie lepiej niż forint, który stracił do euro, ale podobnie jak rubel krajowa waluta straciła do dolara – USDRUB odbił do 63,3 z poniżej 63, a USDPLN wzrósł do 3,98 z 3,96. W piątek wieczorem złoty osłabił się na skutek informacji o puczu w Turcji – kurs EURPLN wzrósł do ponad 4,42. Dzisiaj kurs jest jednak z powrotem poniżej 4,41.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS lekko wzrosły, w skali wyraźnie mniejszej niż za granicą. Spokojny przebieg sesji w kraju mógł wynikać z oczekiwania inwestorów na decyzję agencji Fitch.

Krajowe dane, które pojawią się w najbliższym tygodniu, powinny być zdaniem analityków ogólnie całkiem niezłe, po części za sprawą pozytywnego efektu dni roboczych. Prognoza produkcji przemysłowej jest lekko powyżej konsensusu, sprzedaży detalicznej nieco poniżej, ale informacje o czerwcowej sprzedaży i produkcji samochodów były bardzo optymistyczne, co sugeruje ryzyko w górę dla obu prognoz. Solidne dane mogą być lekkim wsparciem dla złotego i mogą ponownie przygasić oczekiwania obniżek stóp procentowych, zwłaszcza przy jastrzębiej retoryce RPP. Jednak zdaniem BZ WBK oczekiwania obniżek jeszcze odżyją, ponieważ w dalszej części roku wzrost gospodarczy będzie rozczarowywał. Umocnienie złotego (o ile nastąpi) również nie będzie raczej zbyt trwałe, ponieważ nadal aktualne są lokalne czynniki ryzyka negatywne dla kursu (głównie niepewność dot. ustawy frankowej).


Źródło: BZ WBK


dodano: 2016-07-18 09:58:35