Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Akcja 
na rzecz trzeźwości i bezpieczeństwa na polskich drogach!

Co roku, 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. O ile działania profilaktyczne i akcje edukacyjne przynoszą wymierne skutki, tak statystyki wypadków z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego są nadal zatrważające! Dlatego PKS Polonus i Domowe Laboratorium po raz kolejny przypomną Polakom, jak ważne jest bezpieczeństwo na drogach.

Tego dnia pasażerowie polskiego przewoźnika autobusowego, bez względu na to, gdzie rozpoczną trasę, w autobusie otrzymają – od producenta testów diagnostycznych do domowego użytku – upominkowy Alco%Test z życzeniami udanej podróży i samych dobrych poranków! Zwłaszcza, że to właśnie w soboty (20,7%) i niedziele (17,9%) ma miejsce najwięcej nieszczęśliwych wydarzeń na polskich drogach, w których uczestniczą osoby pod wpływem alkoholu.

W ciągu ostatnich 15 lat zdarzyło się prawie milion wypadków drogowych, z czego co dziesiąty spowodowany był przez pijanego kierowcę. Wystarczy zaledwie 0,5 promila alkoholu we krwi, by ryzyko wypadku było trzykrotnie wyższe niż u osoby trzeźwej kierującej pojazdem!

– Jeżeli kwietniowa akcja okaże się dla naszych pasażerów okazją do głębszej refleksji nad tym, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze, to z pewnością – wspólnie z Domowym Laboratorium – powtórzymy ją w sierpniu, który tradycyjnie stał się już miesiącem trzeźwości – zapowiada Andrzej Padziński, dyrektor operacyjny PKS Polonus.

Jak dodaje Joanna Ciszewska, marketing manager firmy HYDREX: – Tylko w 2016 roku z Alco%Testów Domowego Laboratorium skorzystało ponad pół miliona kierowców. Mamy nadzieję, że takie akcja, jak ta zorganizowana wspólnie z PKS Polonus, przyniosą kolejny postęp w profilaktyce alkoholowej, a Polacy staną się dużo bardziej wyczuleni na problem pijanych kierowców, co poprawi bezpieczeństwo na polskich drogach. Zwłaszcza, że do zbadania trzeźwości Alco%Testem Domowego Laboratorium wystarczą zaledwie 2 minuty, które mogą uratować ludzkie życie!

Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku użytkownicy dróg – w tym: kierujący, piesi i pasażerowie – będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2967 wypadkach drogowych, co stanowiło 8,8% wszystkich wypadków. Śmierć w nich poniosły 383 osoby (12,7% ogółu zabitych), a 3392 osoby – czyli 8,3% ogółu rannych – odniosły obrażenia.

Sami kierujący – będący pod działaniem alkoholu – byli sprawcami 202 wypadków ze skutkiem śmiertelnym (9,7% ogółu wypadków śmiertelnych z winy kierujących), w których zginęło 221 osób (9,7% ogółu zabitych w wypadkach spowodowanych przez kierujących).

Więcej informacji na temat statystyk drogowych można znaleźć w raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku”, autorstwa Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.PKS Polonus SA to spółka Skarbu Państwa świadcząca usługi transportu osób w regularnej komunikacji lokalnej, dalekobieżnej i międzynarodowej. Przewoźnik obsługuje całorocznie i sezonowo blisko 40 połączeń, łącząc główne ośrodki miejskie i turystyczne z Warszawą. Z usług PKS Polonus – realizowanych w oparciu o bazy transportowe w Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim i Piasecznie – korzysta rocznie ponad 2 mln pasażerów.

Domowe Laboratorium to profesjonalna diagnostyka medyczna. Ofertę Domowego Laboratorium tworzą praktyczne, wiarygodne i proste w użyciu testy diagnostyczne domowego użytku, pomocne nie tylko przy planowaniu i rozpoznaniu ciąży, ale służące do badania – w warunkach domowych – ogólnego stanu zdrowia, niezależnie od wieku.

Źródło: Materiały prasowe


dodano: 2017-04-14 06:58:18