Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Biotechnologia w szpicy rozwoju technologicznego

– Przyszłość biotechnologii jest przyszłością ogromną. To dziedzina, która będzie się cały czas unowocześniała – podkreślał prezydent Andrzej Duda, inaugurując w Pałacu Prezydenckim konferencję "Technologie przyszłości. Biotechnologia". Zdaniem prezydenta należy przede wszystkim wypracować mechanizmy finansowania działalności badawczo-rozwojowej. A – jak zauważył – badania w tym zakresie są ryzykowne, kosztowne i nie zawsze prowadzą do rozwoju. W czasie prac badawczych nieraz stawiane są tezy, których nie udaje się udowodnić.Prezydent podkreślał też, że jeżeli polscy badacze – "nasze zaplecze intelektualne" – pracują nad rozwiązaniami, to wyniki tych prac powinny pozostawać w Polsce. Naukowcom zaś ich praca musi się opłacać.

– Głęboko wierzę, że z czasem ‒ bo oczywiście nie jutro, pewnie nie za rok, ale mam nadzieję, że za 5-10 lat – te zamierzenia uda się zrealizować i Polska znajdzie się w zupełnie innym miejscu niż jest dzisiaj – podsumował prezydent Andrzej Duda.

To była pierwsza z cyklu konferencji "Technologie przyszłości" organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie najbliższych lat.Naukowcy i przedstawiciele świata biznesu zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego debatowali o roli biotechnologii i perspektywach jej rozwoju. Ze strony KPRP uczestniczyli w niej także Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha, ministrowie Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera oraz Marta Gajęcka, Doradca Prezydenta RP.

Zaproszeni goście zastanawiali się, jak sprawić, by branża biotechnologiczna stała się siłą napędową polskiej innowacyjnej gospodarki. Zwłaszcza że przykłady takich państw jak Izrael czy Tajwan pokazują, że dzięki odpowiedniemu zapleczu naukowemu, połączonemu ze skuteczną komercjalizacją projektów biotechnologicznych, wspartych finansowaniem ze środków publicznych jest to możliwe do zrealizowania.


Źródło: KPRP. Fot. Jakub Szymczuk


dodano: 2017-10-20 07:25:59