Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Branża motoryzacyjna z optymizmem zamknie rok

Zbliża się końcówka roku, a to najlepszy czas na podsumowania, które w przypadku branży motoryzacyjnej zapowiadają się bardzo optymistycznie. Z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w listopadzie ogólny klimat koniunktury w motoryzacji kształtuje się na poziomie +8,8, podczas gdy w całej branży przemysłowej wskaźnik ten wynosi -1,8. Co więcej, dobre nastroje w motoryzacji utrzymują się praktycznie od początku roku i nic nie wskazuje na to, żeby w grudniu sytuacja miała się zmienić – komentuje Marzena Jurkiewicz, Prezes Zarządu CRS Polska.

Wysoki optymizm przedsiębiorców z automotive to pochodna kilku czynników. Po pierwsze, najważniejsze wskaźniki rosną. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja sprzedana wyniosła 106,9 mld zł, czyli o 15,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym samym okresie wzrósł również eksport oraz produkcja i sprzedaż samochodów. Po drugie, w tym roku otworzył się worek z zagranicznymi inwestycjami w Polsce. Volkswagen otworzył fabrykę aut, Mercedes będzie produkował silniki na Dolnym Śląsku, a na rozbudowę swoich zakładów zdecydowała się jeszcze Toyota i GM. Duża aktywność inwestycyjna to dla naszego kraju potwierdzenie atrakcyjności, szansa na zwiększenie eksportu i zatrudnienia, a co szczególnie istotne dla nas – dodatkowe zlecenia dla poddostawców. 

W CRS Polska, gdzie kontrolujemy części motoryzacyjne, m.in. otwarcie fabryki Volkswagena miało dużo znaczenie, ponieważ koncern zdecydował się na współpracę z nami. Również dzięki temu, 2016 rok możemy zaliczyć do udanych. Tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku, wypracowaliśmy o 15 proc. roboczogodzin (godzin pracy przepracowanych przez kontrolerów czuwających nad jakością części samochodowych naszych klientów) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przyszłym roku liczymy, że ta dynamika się utrzyma. Jedyny problem jaki dostrzegamy w branży motoryzacyjnej, który dotyczy nie tylko nas, ale całego sektora, to dostępność pracowników. Wykwalifikowana kadra stanowi zachętę dla zagranicznych inwestorów, jednak z zatrudnieniem jest coraz trudniej. Kluczowe w 2017 roku będzie znalezienie rozwiązania tego problemu. Być może będą to odpowiednie programy zachęcające do podejmowania pracy w motoryzacji. Pomoc może też przyjść zza wschodniej granicy w postaci pracowników m.in. z Ukrainy.

Marzena Jurkiewicz - Prezes Zarządu CRS Polska

Grupa CRS specjalizuje się w szerokim zakresie usług związanych z kontrolą jakości. Powstała w 1980 roku w Bochum w Niemczech. Zdobyte uznanie producentów Automotive pozwoliło na rozwój firmy w Europie –  aktualnie przedstawicielstwa spółki znajdują się w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.


dodano: 2016-11-24 08:17:44