Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Budżet państwa zanotował na koniec września 3,8 mld zł nadwyżki

Mimo, iż dane dotyczące deficytu sektora finansów publicznych po trzecim kwartale 2017 roku będą znane dopiero w styczniu, według dzisiejszych szacunków wyniesie on około miliarda złotych. Jednocześnie budżet państwa zanotował – po raz drugi w ciągu ostatnich 25 lat – nadwyżkę za okres od stycznia do września. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 2007 roku. Osiągnięcie tego wyniku stało się możliwe przede wszystkim dzięki konsekwentnej polityce Ministerstwa Finansów, którego podstawowym celem jest uszczelnianie systemu podatkowego.

Wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2017 r. wyniosło:
    •    dochody 262,3 mld zł, tj. 80,6 %
    •    wydatki 258,5 mld zł, tj. 67,2 %
    •    nadwyżka 3,8 mld zł

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2017 r.
W okresie styczeń – wrzesień 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 23,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrost dochodów podatkowych utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, tj. 15,2% r/r.Wydatki budżetu państwa
w okresie styczeń – wrzesień 2017 r.
Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń – wrzesień 2017 r. wyniosło 258,5 mld zł tj. 67,2% planu. W analogicznym okresie 2016 r. przekazano porównywalną kwotowo wielkość środków na wydatki 259,2 mld zł, tj. 70,3% planu.

– Przez wiele miesięcy sektor finansów publicznych był na plusie. Mimo, że na koniec września prognozujemy w tym obszarze niewielki deficyt, nie powinno to – przy obecnej koniunkturze, kiedy potrzebujemy środków na rozwój gospodarki – martwić ekonomistów. Jednocześnie w budżecie państwa mamy wyjątkową jak na ten okres roku sytuację i jest to zasługa naszych działań w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego. W samym tylko podatku VAT, a więc tam, gdzie w czasach naszych poprzedników państwo traciło miliardy, wzrost (w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku styczeń – wrzesień) wynosi ponad 23 procent i dał nam już przeszło 22 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych. Widać więc, że konsekwentne działania Krajowej Administracji Skarbowej pod kierunkiem ministra Mariana Banasia przynoszą oczekiwane rezultaty. Warto też pamiętać, że w tym samym czasie okres oczekiwania na zwroty podatku skrócił się o ponad 10 procent, ze średnio 43 do 38 dni – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Szacunki MF dotyczące całego 2017 roku wskazują, że deficyt budżetu państwa wyniesie ok. 30 mld zł (w ujęciu kasowym), co będzie jednym z najlepszych wyników w ostatnich latach. Z kolei deficyt całego sektora finansów publicznych może nieznacznie przekroczyć 50 mld zł (wg ESA 2010 – w ujęciu memoriałowym). Taką też prognozę Polska przesłała do Komisji Europejskiej.


Źródło: Ministerstwo Prezentacja Wyników budżetu i sektora finansów publicznych I-IX 2017.


dodano: 2017-11-02 08:12:06