Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Budownictwo w niełasce

Spółki z branży nadal będą się borykać z problemami z płynnością. Kolejne firmy mogą poprosić o kapitał. Indeks WIG-Budownictwo spadł 22.03.2012 d o 4,3 proc., do poziomu najniższego od 20 grudnia, gdy zanotował sześcioletnie minimum. Inwestorzy masowo wyprzedawali akcje wielu firm z branży. Papiery PBG taniały w trakcie sesji o 15,5 proc., notując historyczne minimum. Dużo traciły też m. in. Mostostal Warszawa, Trakcja-Tiltra i Hydrobudowa Polska. Jedną z przyczyn spadków są rozczarowujące wyniki za IV kwartał. Zdaniem ekspertów ten rok nie przyniesie poprawy.

Problemy z płynnością

– Wyniki firm budowlanych w 2012 r. będą słabe. Niektóre mogą zanotować straty. Koniec 2012 r. lub początek 2013 r. pokaże ich prawdziwe bilanse – mówi Krzysztof Pado z DM BDM. – Bardzo słaby bilans ma np. PBG, które musiało poprosić inwestorów o pieniądze. Moim zdaniem firmie trudno będzie znaleźć inwestora strategicznego. Trudno też powiedzieć, czy akcje będą chcieli kupić inwestorzy finansowi i indywidualni – dodaje.
    Także Adrian Kyrcz z DM BZ WBK uważa, że 2012 r. będzie rokiem pełnym wyzwań. – Podstawowym problemem będzie wysokie zadłużenie oraz kłopoty z rentownością. Dopóki firmy nie przeprowadzą restrukturyzacji zadłużenia, nie będą cieszyć się zainteresowaniem inwestorów – mówi. – Coraz więcej spółek przyznaje, że mają kłopoty, zapowiadają programy restrukturyzacyjne oraz sprzedaż spółek czy wybranych aktywów. Widać, że nawet duże spółki, jak PBG, mogą mieć problemy. Dlatego może się zdarzyć, że niebawem kolejne firmy poproszą inwestorów o kapitał – dodaje.dodano: 2012-03-23 14:21:54