Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Cele polityki UE w zakresie MŚP

19 lutego w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), na której BusinessEurope zaprezentowało swoje memorandum „Cele polityki UE w zakresie MŚP". W panelu dotyczącym kwestii wspierania przez Unię ekspansji MŚP na rynkach państw członkowskich jak i innych, dzięki staraniom Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli oraz Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych wystąpił Grzegorz Szczęśniak, prezes firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

Konferencja została zorganizowana przez BusinessEurope z pomocą biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli reprezentowanego przez Kingę Grafę i Adama Dorywalskiego. Na początku Markus Beyrer, Dyrektor Generalny BusinessEurope, przedstawił memorandum „Cele polityki UE w zakresie MŚP". Jego zdaniem najważniejsze dla odnoszenia sukcesów w UE przez firmy z tego sektora jest dalsze znoszenie barier i poprawa funkcjonowania jednolitego rynku, wsparcie w zakresie innowacji, pomoc w ekspansji na rynki zagraniczne, a także poprawa dostępu do różnych źródeł dofinansowania oraz wykwalifikowanych pracowników. Tematów tych dotyczyły przeprowadzone następnie trzy panele dyskusyjne (szczegółowa agenda oraz memorandum znajdują się w linku i załączniku poniżej).

Firma Grzegorza Szczęśniaka, Szczęśniak Pojazdy Specjalne, założona w 1992 roku jest jednym z czołowych polskich producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej, policji, wojska i służb cywilnych niosących pomoc w czasie zagrożeń. Prawie 40% produkcji jest eksportowana do innych krajów Europy, a także do Azji, Afryki i Ameryki Południowej.


W swoim przemówieniu prezes Szczęśniak zauważył, że główną barierą do ekspansji MŚP jest dziś nadmierna biurokracja oraz mnogość przepisów i procedur w poszczególnych państwach członkowskich, zwłaszcza w dziedzinie przetargów publicznych. W rezultacie, jego zdaniem, wiele firm rezygnuje z ekspansji na rynki zagraniczne. Przeciwdziałać temu zjawisku może większa harmonizacja przepisów krajowych, co pomogłoby lepiej wykorzystać ogromny potencjał prawie 500-milionowego rynku UE. Grzegorz Szczęśniak zwrócił również uwagę na różnice kulturowe pomiędzy państwami, w szczególności tymi, które nie są członkami UE, a których zrozumienie jest kluczowe dla odniesienia sukcesu. Podkreślił również znaczenie dotychczasowych działań Unii, zwracając uwagę, że mimo iż nadal pozostaje wiele do zrobienia, to dotychczasowy dorobek w usuwaniu barier dla przedsiębiorczości, jest imponujący. „Jesteśmy na dobrej drodze do tego, by działać na sprawnie funkcjonującym jednolitym rynku bez barier i jako przedsiębiorcy odnosić sukcesy." – podsumował swoje wystąpienie.


Źródło: Konfederacja Lewiatan. Agenda wydarzeniaLink do memorandum.dodano: 2019-02-25 06:29:01