Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Co druga licencja w Polsce jest nielegalna

Z najnowszego raportu BSA Global Software Survey wynika, iż prawie połowa (48 proc.) aplikacji w Polsce jest wykorzystywana bez licencji. To spadek o 3 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją badania, jednak nadal odbiegamy od średniej Unii Europejskiej, która wynosi 29 proc. Lepiej wypadamy natomiast na tle Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie średnia użytkowników korzystających z nielegalnych programów wynosi 58 proc.

Eksperci Onex Group wskazują, że wśród małych i średnich firm, decyzja o zakupie nielegalnych licencji to często wynik zwykłej niewiedzy i chęci zaoszczędzenia pieniędzy.

Nielegalne oprogramowanie rozprowadzane jest najczęściej na serwisach aukcyjnych, na których można dokonać zakupu produktów m.in. Microsoft w niższych cenach. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach takiej transakcji. – Choć liczba nielegalnych licencji w Polsce spada, to i tak odsetek ten pozostaje wysoki. Zdążają się klienci, którzy pytają nas o tańsze oferty dostępne na portalach aukcyjnych i niemal w 100 proc. są one nielegalne. Najczęściej klientami takich aukcji kieruje zwykła niewiedza. Jednak często można się spotkać z przeświadczeniem, że skoro ktoś zapłacił, to znaczy, że nie ma problemu. Warto również pamiętać, że nielegalni dostawcy oprogramowania, często obarczają je również niechcianymi elementami, w tym wirusami, które później pomagają dokonać cyberataku na danego klienta. Do duże zagrożenie – mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Odsetek nielegalnych licencji w Polsce powyżej średniej europejskiej

Z raportu BSA Global wynika, że problem nielegalnego oprogramowania dotyczy wszystkich krajów na świecie. W niektórych miejscach, takich jak Bangladesz czy Wenezuela, odsetek nielicencjonowanych aplikacji przekracza 85 proc. całego rynku. Również w Europie są kraje, w których sytuacja nie wygląda najlepiej. W Armenii i Mołdawii 86 proc. aplikacji jest nielegalnych, na Białorusi 85 proc., a na Ukrainie 82 proc.

Jak na tym tle wypada Polska? Prawie co druga aplikacja dostępna w naszym kraju pochodzi z nielegalnego źródła. To wynik znacznie odbiegający od średniej w Unii Europejskiej, która wynosi 29 proc. Wśród wszystkich krajów Europy plasujemy się w połowie stawki. W Polsce jest za to lepiej niż w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj średni odsetek użytkowników nielegalnego oprogramowania wynosi aż 58 proc. Wśród państw Europy Centralnej i Wschodniej, Polska znajduje się na szóstym miejscu. Mniej nielegalnego oprogramowania jest tylko w Czechach (33 proc.), na Słowacji (36 proc.), Węgrzech (38 proc.), w Estonii (42 proc.) i Słowenii (43 proc.).

Ile jest wart nielegalny rynek?

Ogólna wartość nielegalnego oprogramowania rozprowadzonego w Unii Europejskiej wyniosła w ubiegłym roku ponad 11 mld dolarów. To spadek o ponad 2 mld w stosunku do danych z 2014 roku. W Polsce, wartość tego rynku szacowana jest na 0,45 mld dolarów i również, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, spada. Od 2011 roku, kiedy wynosiła rekordowe 0,62 mld dolarów, spadek ten wynosi prawie 0,2 mld.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spadek wartości nielegalnie rozprowadzanego oprogramowania, będzie się utrzymywał w kolejnych latach. Z jednej strony, konsumenci są coraz bardziej świadomi, z drugiej, już teraz wiele aplikacji jest mniej podatnych na nielegalne oprogramowanie. Jeżeli dorzucimy do tego działania edukacyjne, mające na celu uświadamianie konsekwencji wynikających z korzystania z nielicencjonowanych narzędzi, możemy zakładać, że Polska będzie się powoli zbliżała do średniej Unii Europejskiej pod względem odsetka nielegalnego oprogramowania – podsumowuje Jakub Hryciuk, Dyrektor Zarządzający w Onex Group.


* Raport BSA Global Software Survey wylicza ilość i wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na    komputerach w danym roku. W sumie badanych jest 116 państw.  


Onex Group jest niezależną firmą, która oferuje produkty i usługi oparte o technologie firmy Microsoft. Jako złoty partner Microsoft (Microsoft Gold Certfied Partner) produkuje szkolenia z oprogramowania Microsoft, m.in. Office, Windows, Access, Project, które są dostępne za pośrednictwem dedykowanej platformy e-learningowej. W ofercie firmy znajdują się zarówno kursy przeznaczone dla użytkowników indywidualnych jak również biznesowych. Dodatkowo Onex Group za pośrednictwem sklepu CentrumXP.pl oferuje pełen wachlarz produktów Microsoft.

dodano: 2016-06-22 08:10:37