Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Coraz większe przeładunki w polskich portach


Przeładunki w polskich portach morskich wzrosły od stycznia do października tego roku do 63 mln ton, czyli o 4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny. Tylko w Porcie Gdańsk
przeładunki  osiągnęły w październiku poziom 3 612 895 ton, tj. o 15,4% więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Największy wpływ na ten wynik miały ładunki drobnicowe, które w stosunku do ubiegłego roku wzrosły aż o 16%. 


– Rekordy, które notujemy, pokazują stały rozwój Portu Gdańsk. Świetne wyniki zawdzięczamy przeładunkom ro-ro, gdzie obecnie mamy wynik niemal dwukrotnie większy niż w zeszłym roku. Ogromną rolę odgrywa też drobnica kontenerowa
– mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk w październiku obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Od początku istnienia DCT sześciokrotnie zwiększył swoje możliwości operacyjne i dąży do dalszego rozwoju, dzięki nowemu programowi inwestycyjnemu.

– W okresie styczeń-październik 2017 roku, przeładowaliśmy niemal 13 mln ton towarów. Zdolności do przeładowania takiego tonażu drobnicy skonteneryzowanej osiągnęliśmy dzięki pomyślnie zakończonej inwestycji T2 – budowy drugiego nabrzeża. DCT jest już na dobrej drodze by przewyższyć przeładunki poprzednich lat i jesteśmy pewni, że rok 2017 będzie dla nas rekordowy – mówi Prezes DCT Gdańsk, Cameron Thorpe.

Kluczowy udział we wzroście ładunków z grupy ro-ro ma dla Portu Gdańsk działalności operatora logistyki samochodowej Adampol SA. W pierwszych 10 miesiącach br. w Porcie Gdańsk przeładowano 60 428 aut handlowych, co daje wynik aż o 400% lepszy niż w ubiegłym roku.



Port Gdańsk w październiku zwiększa też przeładunki towarów masowych. Po raz pierwszy od pół roku miesięczny wolumen zbóż w Porcie przekroczył 100 tys. ton. Tym samym wynik zwiększył się o 35,8% w stosunku do zeszłego roku. ZMPG odnotowuje także wysoki wolumen węgla (ponad 12% udziału w całkowitym wolumenie przeładunków), który utrzymuje się stale na dobrym poziomie. Na uwagę zasługuje także zwiększony przeładunek gazu (+66% w stosunku do okresu styczeń-październik 2016).


Źródło: Port Gdańsk


dodano: 2017-11-29 06:49:49