Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czas na patriotyzm gospodarczy

„Dobre, bo polskie” staje się modne, mija czas zachłyśnięcia się kupowaniem produktów w ciemno, byle „made in na Zachodzie”. Ale taki uproszczony patriotyzm gospodarczy to kategoria równie szczytna, co pojemna i ulotna. Wychodząc naprzeciw nie tyle oczekiwaniom władzy, ile potrzebom polskiej gospodarki — „Puls Biznesu” podjął rękawicę i próbuje zdefiniować, na czym powinien polegać gospodarczy patriotyzm.

W ramach cyklu „patriotycznych” debat „Puls Biznesu” będzie zapraszać wybitnych teoretyków i praktyków życia gospodarczego oraz decydentów politycznych. Inauguracja programu odbyła się 22 maja 2013 r. w Warszawie.

Program obejmuje sześć debat:

Główna:
    •    Jak rozumieć pojęcie gospodarczego patriotyzmu, czy państwo stwarza właściwe warunki do prowadzenia biznesu, czy polskie firmy ten „dług” potrafią i chcą spłacać?

Tematyczne:
    •    Pomoc państwa przy ekspansji zagranicznej polskich firm.
    •    Relacje, jakie powinny łączyć polskie firmy w kontekście konkurencji zagranicznej.
    •    Wsparcie systemu edukacyjnego przez przedsiębiorców.
    •    Udział biznesu w pracach legislacyjnych administracji rządowej i parlamentu.
    •    Rola państwa w gospodarce.

Inauguracja programu połączona została z opublikowaniem w „PB” pionierskiej w Polsce listy pięciuset największych firm płacących podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT (Corporate Income Tax). Zestawienie przygotowała wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet.

Podczas pierwszej debaty dziesięć firm z największą wartością zaksięgowanego podatku dochodowego w mln zł za 2011 r. w Polsce otrzymało dyplomy. Laureatów uhonorował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski oraz redaktor naczelny „Pulsu Biznesu” Tomasz Siemieniec.


Wyróżnieni zostali:

    1.    KGHM Polska Miedź
    2.    PKN Orlen
    3.    PKO BP
    4.    Bank Polska Kasa Opieki
    5.    Jastrzębska Spółka Węglowa
    6.    PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna
    7.    PGE Polska Grupa Energetyczna
    8.    Polkomtel
    9.    Polska Telefonia Cyfrowa
  10.    BRE Bank


Źródło: "Puls Biznesu" i Ministerstwo Gospodarki


dodano: 2013-05-23 11:23:48