Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czy energia może być smart?

Farma wiatrowa, fotowoltaika a może energia z wodoru? Jakie możliwości kryją poszczególne źródła energii? Jak wykorzystywać odnawialne źródła energii w obliczu rosnących cen prądu, dekarbonizacji gospodarki w Polsce i na świecie oraz wyzwań związanych z magazynowaniem energii? Energetyka, elektronika i automatyzacja to tematy, które od 7 do 9 maja dominują podczas targów Expopower, targów Greenpower oraz Poznań Drone Expo.

Ekspozycja oraz wydarzenia organizowane przez Grupę MTP skierowane są do przedstawicieli przemysłu energetycznego, branży odnawialnych źródeł energii, a także do tych, których interesuje wykorzystanie dronów do rozwoju gospodarki.

Tematyka wydarzeń krąży wokół energetyki przemysłowej, systemów automatyki, sterowania i instalacji niskiego napięcia, a także wokół energii odnawialnej, czyli słonecznej, wiatrowej, wodnej, biomasy, biopaliw, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych. Obok specjalistycznych ekspozycji targom towarzyszą liczne konferencje. Patronat honorowy nad targami Expopower objęło Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat strategiczny sprawuje Enea Operator – jedna z najważniejszych na polskim rynku spółek energetycznych – która wraz z Wojewodą Wielkopolskim organizuje „Forum Innowacyjnej Energetyki #ENERGINN 2.0”. Dwudniowa konferencja dotyczy inteligentnej energii, rozwiązań smart dla dużych aglomeracji i niewielkich miasteczek oraz zaawansowania prac nad tzw. energią jutra. Z kolei konferencja „Meet Hydrogen: H2 Wielkopolska” to okazja do zgłębienia możliwości zastosowania wodoru w gospodarce. Prelegenci są specjalistami w zakresie badań nad pozyskaniem wodoru czy ekologicznymi i biznesowymi aspektami komercyjnego wykorzystywania tego pierwiastka.

Na targach prezentowane są takie rozwiązania jak inteligentna stacja transformatorowa z magazynem energii i przyłączami do źródeł OZE oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych, mobilna energooszczędna elektrownia dużej mocy, która jest w stanie wyprodukować energię elektryczną na potrzeby dużego koncertu plenerowego. W ofercie krajowych dostawców pojawiają się również stacje ładowania samochodów elektrycznych przystosowane do pracy w warunkach wewnętrznych, jak i ładowania pojazdów, nawet w najbardziej niesprzyjającym klimacie w zakresie temperatur od -25 do +50 ºC. Ciekawym rozwiązaniem jest folia, która służy do ogrzewania ścian, podłóg i sufitów, a następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Na wyzwania w zakresie OZE odpowiada koncentrator wiatru oparty na trzech pionowych płatach i dyfuzorach tunelowych wykonanych z kompozytów, co zapewnia lekkość i  trwałość urządzenia. Nowoczesny design oraz brak fundamentów pozwalają na instalacje turbin wiatrowych na budynkach mieszkalnych, obiektach użytkowych, czy stacjach benzynowych. Mogą one być używane również jako przenośny generator prądu przy nawadnianiu upraw.

EXPOPOWER odwiedzają profesjonalni zwiedzający m. in.: elektrycy, energetycy, instalatorzy, technicy, projektanci, koordynatorzy ds. zamówień oraz zarządcy nieruchomościami. Od lat swoje miejsce na Expopower mają uczniowie. W specjalnej strefie Enea Operator można podpatrzeć energetyków przy pracy, ale też przyjrzeć się najróżniejszym doświadczeniom naukowym oraz pokazom ratownictwa przedmedycznego. Spółka prezentuje też technologię RFID, służącą do znakowania majątku sieciowego. Enea jest pierwszą w Polsce firmą, która wdraża tego typu rozwiązanie.
 
Równolegle z targami EXPOPOWER odbywają się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER gromadzące wszystkie branże odnawialnych źródeł energii. Podczas targów odbywa się szereg specjalistycznych seminariów, spotkań branżowych, prezentacji nowości czy też konsultacji i porad. Poruszane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem fotowoltaicznym, zmianami prawnymi w branży, zapisanymi w projekcie Polityki Energetycznej Polski „PEP 2040” zapowiadających „nowe otwarcie dla OZE w Polsce”, redukcji emisji dwutlenku węgla przez spalanie węgla w tradycyjnych piecach, a także walki ze smogiem. Konferencja o odnawialnych źródłach energii dotyczy przede wszystkim energii słonecznej i wiatrowej oraz magazynowania energii pochodzącej z tych źródeł. Spragnieni branżowych nowinek nie mogą przegapić także konferencji „Morska Energetyka Wiatrowa – doświadczenia światowe, perspektywy dla Polski”, „Norweski dzień innowacji” czy „Forum Antysmog”.

Z kolei Poznań Drone Expo to okazja do zobaczenia możliwości zastosowań dronów w praktyce. W programie strefa pokazów, a w niej prezentacja sprzętu, pokazy niezwykłych umiejętności pilotów dronów i prezentacja na żywo zakresu usług wykonywanych za pomocą dronów, które znajdują coraz szersze wykorzystanie m.in. w logistyce, meteorologii, rolnictwie, czy architekturze krajobrazu i utrzymaniu zieleni.
 
Wykorzystanie dronów w walce ze smogiem to coraz bardziej popularne rozwiązanie wdrażane w praktyce w kolejnych polskich aglomeracjach. Tym bardziej, że na rynku pojawiają się nowe, bardziej dokładne urządzenia, a dzięki dronom możemy dotrzeć do niemal każdego miejsca bez wysiłku i zagrożenia. W Poznaniu prezentowany jest  ATMON FL, peryferyjne urządzenie doczepiane do statku bezzałogowego, które pomaga m.in. w walce ze smogiem, ale także może wesprzeć strażaków w zagrożeniach chemicznych. Urządzenie to miniaturowe laboratorium pozwalające badać otaczającą go atmosferę.


Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie
 

dodano: 2019-05-09 06:45:11