Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Czy Bitcoin powtórzy scenariusz z rynków złota i pszenicy?

Bitcoin nie przestaje zaskakiwać, zgodnie z domeną niestabilnych, rozwijających się rynków. W 2017 roku scenariusz dla tej kryptowaluty rysował się jeszcze niezwykle pozytywnie. Rekordowe, a wręcz rewolucyjne wzrosty w 2017 roku, potem korekta na poziomie 50 proc. i znaczące spadki na początku 2018 roku. Na pytanie, czy za spekulacjami stoją realne wzrosty w kolejnych miesiącach 2018 roku, czy może rynek BTC czeka w dłuższej perspektywie jednak historia podobna do tej, którą znamy z rynków złota i pszenicy? – komentuje Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych z Aforti Exchange.

Żywo dyskutowany w mediach oraz wśród inwestorów i analityków temat kryptowalut, w tym bitcoina (BTC), nie dziwi, biorąc pod uwagę spektakularne wzrosty, z jakimi mieliśmy do czynienia nieprzerwanie do 18 grudnia 2017 roku. W najwyższym punkcie (2017 rok) wartość tego instrumentu była wyceniana na niemal 19 500 USD, co oznacza, że od jego debiutu w 2010 roku odnotowujemy wprost niewyobrażalną stopę zwrotu. Najwyższy wzrost BTC sięgnął poziomu 181 907,61 proc., co jest rewolucyjnym wynikiem nawet w odniesieniu do cyfrowej waluty.

Jednakże od osiągnięcia swojego maksimum, rynek wszedł w pierwszą od wielu miesięcy korektę, której skala chwilowo przeceniała go o blisko 50 proc. To pokazuje z jak nierozwiniętym i – co ważniejsze dla inwestorów – wrażliwym i niestabilnym rynkiem mamy cały czas do czynienia.

Rekordowe wzrosty widoczne na kursie BTC – zwłaszcza te z 2017 roku – sprawiają, że wykres notowań tego instrumentu przypomina sytuację na złocie, którą można było zaobserwować do 2011 roku lub pszenicy przed rokiem 2008, kiedy to po silnych wzrostach i śmiałych prognozach notowania runęły i do dzisiaj nie odrobiły większości strat.

Czy bitcoina czeka podobny scenariusz? Oczywiście tego instrumentu nie można porównywać wprost do żadnego innego rynku, jednakże pewne widoczne analogie sprawiają, że bazująca na nich analiza wydaje się być realnym punktem odniesienia.

Prawdopodobne jest zatem, że zanim dojdzie do spodziewanego tąpnięcia BTC – nawet większego niż to, z którym mieliśmy do czynienia w końcówce grudnia 2017 – notowania tej kryptowaluty mogą pójść jeszcze wyżej, osiągając chociażby wskazywany przez Saxo Bank rekordowy poziom 60 000 USD. Być może już fałszywe pokonanie poziomu 18 685 USD będzie sygnałem do zakończenia 7-letniej hossy, 
na co wskazywać może również ograniczenie handlu kryptowalutami przez Rosję i Chiny.


Źródło: Grupa AFORTI. Treści przedstawione w niniejszym komentarzu eksperckim są prywatnymi opiniami nadawcy i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej wiadomości, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych.


dodano: 2018-01-16 06:43:39