Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Członkowie RDS apelują do prezydenta o weto

Członkowie Rady Dialogu Społecznego: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w liście do prezydenta Andrzeja Dudy proszą go o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym.

W liście do prezydenta czytamy, że projekt poselski ustawy był procedowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, co może spowodować złą jakość stanowionego prawa. W identycznym trybie partia rządząca dokonała już zmian w wielu obszarach regulacji zarówno systemowych, jak i gospodarczych. Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy generalnych zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, środowiska prawnicze, przedsiębiorców oraz związki zawodowe możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz.

Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na pewno nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych na naszym rynku inwestorów. Stabilność i przewidywalność systemu prawa są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno etapu rejestracji firmy, dochodzenia roszczeń jak i ich egzekucji. Jest także warunkiem zaufania obywateli do państwa i prawa w relacjach pracodawca – pracownik, także w kontekście potencjalnych sporów w sprawach pracowniczych. Nie budzi też zaufania możliwy bezpośredni wpływ polityczny na władzę sądowniczą wszystkich szczebli. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje też zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski.

Należy też zauważyć, że zgodnie z art. 90 (obecnie art. 93) poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym istnieje możliwość zwolnienia z mocy prawa wszystkich pracowników tej instytucji. Rządzący po raz kolejny kreują regulacje prawne, które w istotny sposób wpływają na sytuację pracowników wielu instytucji publicznych i to bez konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Nie do przyjęcia jest wykorzystywanie zmian merytorycznych w tych instytucjach do zwalniania wszystkich pracowników z mocy ustawy. Nie jest to precedens. Tą zasadą objęto już służbę cywilną oraz instytucje obsługi rolnictwa.

Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa. Reforma nie może koncentrować się na sprawach personalnych, potrzebne są za to realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Jako członkowie Rady Dialogu Społecznego, reprezentatywne organizacje pracodawców i związków zawodowych, powinniśmy mieć zagwarantowaną możliwość wyrażenia poglądów w tak ważnych sprawach systemowych. W związku z tym czujemy się 
w obowiązku, by interweniować w sprawie poszanowania prawa do prowadzenia dialogu społecznego w ważnych sprawach systemowych, które daje Radzie Dialogu Społecznego ustawa – napisali związkowcy i pracodawcy w liście do prezydenta.

Źródło: Konfederacja Lewiatan


dodano: 2017-07-24 07:27:05