Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Dane mogą być paliwem współczesnych miast


W większości dużych miast na świecie korki stanowią jeden z poważniejszych problemów lokalnych władz. Informacje o natężeniu ruchu, dostępnych miejscach parkingowych i potokach pasażerów pomagają władzom samorządowym skutecznie planować inwestycje. Takich danych dostarcza między innymi monitoring wizyjny, który wykorzystywany jest również do zwalczania przestępczości i sterowania ruchem.


Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, które ma pomóc upłynnić ruch, jest rozwijanie transportu publicznego oraz integracja rozkładów jazdy różnych środków komunikacji. Specjaliści od zarządzania ruchem mają duże pole do popisu w kwestii wykorzystania zdobyczy najnowszych technik. Z nadzieją patrzą na internet rzeczy oraz wdrożenie sieci 5G. Zanim szybsze połączenia bezprzewodowe przyniosą spodziewaną rewolucję, warto już teraz przyjrzeć się dostępnym narzędziom. Sterowanie ruchem w samej Warszawie umożliwia ponad 100 kamer działających w zintegrowanym systemie zarządzania. Pozwalają one podejrzeć co dzieje się na głównych skrzyżowaniach stolicy i reagować na doraźne potrzeby. Formowanie korytarzy dla przejazdu oficjalnych delegacji, to tylko jeden z nielicznych przejawów działania systemu. Rozwój takich metod nadzoru ruchu nastąpi w ciągu najbliższych lat.

Współczesne zaawansowane systemy monitoringu analizują nie tylko obraz wysokiej rozdzielczości z kamer, ale zebrane nagrania łączą z danymi z czujników wizualnych, termicznych i dźwiękowych. Mogą więc z łatwością wskazać miejsca o największym natężeniu ruchu i hałasu w mieście. Rozróżniana jest wielkość obiektów i uwzględniana perspektywa. Z łatwością można więc wyobrazić sobie sytuacje, gdy kamera zarządza sygnalizacją świetlną na ruchliwym skrzyżowaniu i w pierwszej kolejności przepuszcza pojazdy miejskiej komunikacji. System reagować może też na przejazd karetki lub innego pojazdu uprzywilejowanego. Wszystko zależy od stopnia rozwoju, konfiguracji i potrzeby jaka zaistniała w danej sytuacji.

Nowoczesny monitoring korzysta z narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Możliwe jest zatem definiowanie stref i czasu reakcji na określone zdarzenia drogowe oraz reagowanie na problemy, jeszcze zanim się pojawią. Chodzi tutaj o wykrywanie pojedynczych przypadków naruszania przepisów prawa lub nastrojów osób uczestniczących w publicznym zgromadzeniu. Wszystkie te zastosowania definiuje jeden określony cel
podniesienie poziomu bezpieczeństwa w strefie objętej miejskim monitoringiem.

– Kamera rozpoznaje np. obiekty statyczne i jeśli pojawią się na nich jakieś nowe elementy, może uruchomić alarm. W ten sposób może zatem rozpoznać osobę malującą graffiti na ścianie. System jest w stanie automatycznie wezwać patrol służb miejskich lub policji po wykryciu bójki, lub przepychanki
tłumaczy Piotr Bettin menadżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo Konica Minolta.

Warto pamiętać też, że – dzięki zaawansowanej technice – kamera widzi często więcej szczegółów niż nieuzbrojone ludzkie oko. Poradzi sobie z obserwacją terenu w ciemności, a także może stworzyć mapę cieplną danego obszaru.

Na podstawie analizy przepływu ruchu z monitoringu wizyjnego władze samorządowe mogą lepiej planować inwestycje. Decydować, czy we wskazanym miejscu powinien stanąć kolejny wiadukt drogowy, a może raczej należałoby skierować ruch na sąsiednią arterię i ulżyć okolicznym mieszkańcom, z racji na panujący już w okolicy znaczny hałas. Monitoring pozwala wykazać szlaki pasażerów i zwyczaje komunikacyjne oraz lepiej dopasować rozwój infrastruktury. Ruch w mieście spowalniają często kierowcy, którzy szukają wolnego miejsca do zaparkowania samochodu. Zaawansowany monitoring może być bazą inteligentnego systemu, który pozwoli kierowcom szybciej odnaleźć wolny parking w okolicy.

Każdego roku wzrasta liczba kamer monitorujących przestrzeń miejską. W samej Warszawie w styczniu 2018 r. funkcjonowało już niemal 14 tysięcy różnorakich urządzeń. To kamery zainstalowane nie tylko na ulicach, ale również w środkach komunikacji miejskiej. Zarządcy miasta uważają monitoring za doskonałe narzędzie w walce z przestępczością i zamierzają system rozbudowywać oraz podnosić jego efektywność. Kamery rejestrują bójki, rozboje, kradzieże, a także wykroczenia drogowe oraz inne naruszenia przepisów związane np. ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Urząd miasta podaje, że w 2017 r. w efekcie pracy operatorów miejskiego systemu monitoringu zgłoszonych zostało niemal 10 tys. zdarzeń. W światowym zestawieniu miast z najbardziej rozwiniętym monitoringiem przygotowanym przez serwis Comparitech, Warszawa znalazła się na 4 miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę zainstalowanych kamer.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że era cyfrowa wpłynęła na popularyzację monitoringu wizyjnego. Kamery stają się coraz lepsze i tańsze, a zastosowanie technologii rozpoznawania twarzy umożliwia podmiotom publicznym i prywatnym zwiększenie bezpieczeństwa na monitorowanym obszarze.


Źródło: Konica Minolta - firma oferuje szeroki wachlarz rozwiązań optymalizujących procesy biznesowe w średnich i dużych przedsiębiorstwach.


dodano: 2019-12-02 06:21:50