Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Dr Marcin Pilipczuk zdobywcą prestiżowego grantu ERC

Dr Marcin Pilipczuk z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego dołączył do grona zdobywców grantów ERC, którzy będą badać własności algorytmów. Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) to organizacja, która przyznaje finansowanie badań utalentowanym naukowcom ze znaczącym dorobkiem. Ich prace mają prowadzić do przełomowych, odkrywczych wniosków i poszerzać wiedzę o świecie.

Algorytm to swego rodzaju wzór matematyczny, który można przełożyć na program komputerowy. Klasycznym przykładem są dobrze już zbadane algorytmy wyszukiwania najszybszych połączeń, które teraz – zaimplementowane w takich aplikacjach, jak Google Maps czy jakdojade.pl, są wykorzystywane w czasie podróżowania samochodem czy komunikacją miejską.
 
Grant przyznany drowi Pilipczukowi wynosi ponad 1,2 mln euro. Badania realizowane w ramach grantu przez dr Pilipczuka i jego zespół będą dotyczyć matematyki dyskretnej i informatyki teoretycznej. Dr Michał Pilipczuk będzie badać matematyczne (kombinatoryczne) własności sieci – komputerowych, drogowych itd. – pod kątem zastosowań algorytmicznych.

Dr Marcin Pilipczuk jest związany z UW od lat. Ukończył Jednoczesne Studia Informatyczno-Matematyczne na UW. W 2007 r. zajął I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. W jego drużynie był Marek Cygan, który w ubiegłym roku otrzymał Starting Grant. Obaj doktorzy wykładają na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki.
 
Marcin Pilipczuk otrzymał stypendia z uniwersyteckich programów Nowoczesny Uniwersytet i Doktoraty dla Mazowsza. W tym miesiącu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała mu grant Homing. Pracował na uniwersytetach Warwick i w Bergen oraz w Simons Institute for Theory of Computing w Berkeley.


Źródło: UW


dodano: 2016-08-24 08:31:17