Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Dwie spółki z GPW w finale konkursu European Small and Mid-Cap Awards 2018

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) oraz Dino Polska, spółki notowane na GPW, zakwalifikowały się do finału prestiżowego konkursu European Small and Mid-Cap Awards 2018. Konkurs corocznie organizują Federacja Giełd Europejskich (FESE) oraz organizacja  European Issuers we współpracy z Komisją Europejską.Decyzję o zakwalifikowaniu spółek do finału konkursu podjęło niezależne jury pod przewodnictwem Komisji Europejskiej przy wsparciu organizacji European Issuers.Konkurs „European Small and Mid-Cap Awards”, ustanowiony przez FESE i European Issuers, promuje najdynamiczniej rozwijające się firmy z rynków kapitałowych całego kontynentu.

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy i w Turcji. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa FamiCord jest zdecydowanie największym bankiem komórek macierzystych w Europie z ok. 28% udziałem w rynku, uwzględniając ostatnią transakcję M&A w Portugalii. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców. Dodatkowo Grupa PBKM inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od kwietnia 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Dino to wiodący gracz w perspektywicznym i rosnącym segmencie średniej wielkości supermarketów zlokalizowanych w pobliżu miejsc zamieszkania klientów i jedna z najszybciej rosnących sieci na całym rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi w Polsce. Według stanu na koniec czerwca 2018 r. sieć Dino obejmuje 849 sklepów (więcej o 172 sklepy r/r), zlokalizowanych głównie w zachodniej części Polski, o średniej powierzchni sali sprzedaży wynoszącej ok. 400 m2. Model biznesowy Grupy Dino łączy zalety formatu średniej wielkości supermarketów zlokalizowanych w pobliżu miejsc zamieszkania klientów oraz umiejętność szybkiej ekspansji sieci sklepów i atrakcyjny asortyment. Spółka debiutowała na GPW w kwietniu 2017 r.

W konkursie „European Small and Mid-Cap Awards” mogły brać udział spółki, które przeprowadziły IPO w latach 2016-2017 oraz których kurs akcji odnotował wzrost po przeprowadzeniu oferty. Dodatkowo kapitalizacja zgłaszanych do konkursu spółek w dniu ich debiutu giełdowego nie mogła przekraczać 1 miliarda EUR.O zdobycie tytułów “Star of Innovation” oraz “Star of 2018” spółki z GPW powalczą z emitentami z innych europejskich giełd. Zwycięzcy będą ogłoszeni na specjalnej uroczystości 4 grudnia w Brukseli.


Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie


dodano: 2018-09-17 07:19:40