Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
FAKRO wyprzedza przyszłość

Zakończyły się XXII Międzynarodowe Targi Budowlane BUDMA (11-14.02.2012), którym towarzyszyło hasło „Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura”. Organizatorzy poznańskich targów zainaugurowali branżowe spotkanie wręczeniem Złotych Medali przyznanych za najciekawsze i najbardziej innowacyjne z wystawianych produktów. W gronie laureatów prestiżowego wyróżnienia znalazła się firma FAKRO, którą nagrodzono aż za dwa produkty.

Złote medale otrzymały: markiza elektryczna AMZ Solar oraz ognioodporne schody segmentowe – LMF.

Markiza elektryczna AMZ Solar to odpowiednie połączenie skutecznej ochrony poddasza przed nagrzewaniem z najwyższym komfortem obsługi. Sterowana pilotem, lub obsługiwana automatycznie, Markiza AMZ Solar zapewnia osiem razy skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem pomieszczenia w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi, umożliwiając jednocześnie dopływ naturalnego światła i kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Schody LMF to segmentowe schody ognioodporne, zaprojektowane tak, aby pogodzić surowe wymagania norm ogniowych z bezpiecznym i komfortowym dostępem do pomieszczeń strychowych. Wyróżnione złotym medalem schody przez 120 min (EI2=120min wg EN 13501-2) zabezpieczają przed przedostawaniem się ognia i dymu, zarówno od strony strychu jak i pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Schody LMF jako jedyne na rynku cechują się tak wysoką klasą odporności ogniowej dzięki czemu mogą być stosowane w budynkach o podwyższonych wymaganiach związanych z ochroną przeciwpożarową.

Oferta pełna innowacji
Podczas BUDMY FAKRO zaprezentowało pełną ofertę produktów związanych z bezpieczeństwem i energooszczędnością i komfortowym użytkowaniem poddasza. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zdalnie sterowane markizy solarne do okien dachowych. Goście stoiska FAKRO mogli samodzielnie sprawdzić ich działanie przy użyciu pilota. Bezbłędne działanie automatyki w produktach FAKRO można było przetestować także na oknach dachowych zamykanych i otwieranych za pomocą paneli dotykowych, pilotów i iPhona.
Zupełnie nową ofertą prezentowaną przez FAKRO podczas tegorocznej BUDMY były okna dachowe przystosowane do montażu w dachach płaskich, a także elektrycznie sterowane markizy do okien pionowych VMZ i VMB oraz termoizolacyjne schody strychowe LWT.

Dom energooszczędny i dostępny
Podczas tegorocznej BUDMY rozstrzygnięto konkurs na „Energooszczędny Dom Dostępny” zorganizowany przez miesięcznik „Murator” pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sponsorem konkursu była firma FAKRO, która nagrodziła trójkę architektów: Mateusza Górnika, Magdalenę Górniki Mariusza Szewczyka, autorów projektu 008, za umiejętne zastosowanie okien dachowych w budynku energooszczędnym (standard NF40). Finałowi konkursu towarzyszył panel dyskusyjny pod hasłem „Energooszczędny Dom Dostępny 2013”. Jego uczestnicy debatowali między innymi  na temat estetyki współczesnego domu energooszczędnego.

Razem z FAKRO dziennikarze wyprzedzali przyszłość

Swoją wiedzę na temat innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań stosowanych w branży okien dachowych mogli poszerzyć także dziennikarze pism branżowych, którzy uczestniczyli w zorganizowanej przez FAKRO konferencji prasowej pod hasłem „Okna dachowe, które wyprzedzają przyszłość”. Dla FAKRO była to przede wszystkim okazja do przedstawienia firmowej oferty produktów i rozwiązań, które wyznaczają nowe standardy w branży okien dachowych.

Autonomiczny dom przyszłości

Swoje innowacyjne rozwiązania firma FAKRO prezentowała także poza stoiskiem, uczestnicząc w projekcie BUDSHOW, czyli we wspólnym tworzeniu  projektu autonomicznego domu modelowego z udziałem kilku partnerów. Każdy z nich był odpowiedzialny za wykonanie określonej części pracy związanej bezpośrednio z ofererowanymi produktami.
W modelowym domu FAKRO zaprezentowało między innymi świetliki rurowe SRT z tunelem świetlnym długości 5 m, umożliwiającym doprowadzenie światła do miejsc, w których zastosowanie okien połaciowych jest niemożliwe ze względu na kostrucję dachu. Kolejnym produktem było okno FTP-V Z-wave, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego modułu współpracowało z zewnętrznym systemem domu inteligentnego.

Polskie okna i drzwi otwarte na świat
W czasie poznańskich targów firma FAKRO aktywnie uczestniczyła w propagowaniu  Branżowego  Programu Promocji POLSKIE OKNA i DRZWI. Program opracowany przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z głównymi polskimi eksporterami, w tym firmą FAKRO, ma na celu  promocję polskiej stolarki budowlanej za granicą.
Ideę programu zaprezentowano podczas targów zagranicznym dziennikarzom  z Włoch, Francji, Czech, Niemiec, Szwecji, którzy uczestniczyli w wizycie studyjnej z polskimi przedsiębiorcami branży stolarki okiennej i drzwiowej. Organizatorem spotkania było  Konsorcjum POLSKIE OKNA i DRZWI.

Wytyczanie nowych kierunków w branży okien dachowych

FAKRO zaliczane jest do grona najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Dumą firmy jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na rzecz rozwoju produktów pracuje ponad 100 inżynierów, którzy mają na swoim koncie ponad 100 zgłoszeń patentowych. Do wielu krajów świata FAKRO eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie, a Polska stała się światowym liderem w ich produkcji.


dodano: 2013-02-15 13:53:06