Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku stawia na innowacje


W dniu 26 stycznia 2018 roku została podpisana umowa na dofinansowanie projektu „Utworzenie Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa w Płocku”. Umowę podpisali Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Prorektor PW prof. zw. dr. hab. inż. Janusz Zieliński. Strategicznym celem projektu jest zwiększenie potencjału badawczego i urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej w rejonie północnego Mazowsza.

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma 3 533 207,85 zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Jego całkowita wartość to ponad 4,6 mln zł.

Laboratorium będzie regionalnym zapleczem do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w obszarze konstrukcji materiałów budowlanych oraz budowy i eksploatacji urządzeń i systemów mechanicznych. Niezbędną do zakupu aparaturę uczelnia określiła na podstawie analizy potrzeb lokalnych przedsiębiorstw oraz własnych. To pozwoli na stworzenie oferty dopasowanej do wymagań rynku. Firmy będą mogły zarówno zlecać przeprowadzenie specjalistycznych badań naukowcom, jak też przeprowadzać je samodzielnie, korzystając z infrastruktury laboratorium na zasadzie wynajmu.

Placówka powstanie w oparciu o potencjał badawczy i kadrowy Instytutu Inżynierii Mechanicznej i Instytutu Budownictwa. Będzie wyposażona m.in. w mikroskop elektronowy, mikroskop metalograficzny z kamerą cyfrową, analizator i rejestrator jakości zasilania energią elektryczną, twardościomierz uniwersalny i mikrotwardościomierz, drukarkę 3D czy też piec laboratoryjny. Uczelnia wykorzysta zaplecze do realizacji agendy badawczej w pięciu obszarach: materiałów konstrukcyjnych, systemów fotowoltaicznych, oprysku roślin, silników oraz paliw płynnych, a także badań nad technikami kształtowania elementów maszyn.


Źródło: UMWM. Fot. Emil Sawicki


dodano: 2018-01-29 07:59:34