Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Finał Gryfa Gospodarczego

W tym roku Gryf Gospodarczy obchodzi swój jubileusz. Już po raz 20. nagrodzono liderów biznesu i najlepszych przedsiębiorców działających na Pomorzu. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 września 2019 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W ciągu minionych 20 lat finalistami konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy zostało kilkaset najlepszych pomorskich firm, a ponad sto z nich zdobyło statuetkę Gryfa. Dziś jest to jedno z najważniejszych i najwyżej cenionych wyróżnień w środowisku przedsiębiorców Pomorza.

Tegoroczna edycja Gryfa Gospodarczego była rekordowa, ponieważ finalistów konkursu wybierano spośród ponad stu kandydatów zgłoszonych z całego województwa. Reprezentowali oni niemal wszystkie branże pomorskiej gospodarki.


– Jesteśmy ciekawym regionem, który konkuruje z innymi województwami zarówno centralnymi, jak i zachodnimi. Mamy swoje atuty, takie jak połączenia kolejowe, porty, stocznie i na pewno z nich korzystamy
 – zaznaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

W ośmiu głównych kategoriach komisja konkursowa nominowała 33 firmy i organizacje. Wyróżnieni zostali Liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Natomiast wiodące media patronujące konkursowi dodatkowo przyznały Gryfa Medialnego firmie, która cieszy się największą popularnością wśród czytelników, radiosłuchaczy i internautów z Pomorza.


 
Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2019
 • Lider innowacji – mikro- i małe przedsiębiorstwo: Fido Voice sp. z o.o. z Sopotu
 • Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Invicta sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider eksportu – mikro- i małe przedsiębiorstwo: PPU Nava sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego z Gdańska
 • Lider inwestycji: Klimor sp. z o.o. z Gdyni
 • Lider odpowiedzialności społecznej: MGJ sp. z o.o. z Leśniewa
 • Pomorski start-up: Just Join It sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider kształcenia zawodowego – mikro- i małe przedsiębiorstwo: Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa
 • Lider kształcenia zawodowego – średnie i duże przedsiębiorstwo: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA ze Starogardu Gdańskiego
 • Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
 • Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdańsk
 • Gryf Medialny: Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z Łubiany
W tym roku przyznano także nagrodę specjalną, którą otrzymała fundacja InfoShare z Gdańska „za wizjonerstwo i konsekwencję w tworzeniu oraz rozwoju ekosystemu współpracy nowych technologii i biznesu".
 
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy przyznawana jest od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Partnerem merytorycznym jest korporacja doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla komisji konkursowej. Głównym sponsorem jest mBank SA, natomiast partnerem strategicznym – Olivia Business Centre. Partnerami medialnymi wydarzenia są: „Dziennik Bałtycki", Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl oraz „Express Biznesu".


Źródło: UMWP / Nowe statuetki Gryfa Gospodarczego i pamiątkowe medale zostały zaprojektowane przez Agatę Bujnicką, studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Fot. Marcin Szumny


dodano: 2019-09-23 07:21:37