Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Finał konkursu Imagine Cup

Organizowany przez firmę Microsoft Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Honorowym patronem inicjatywy jest Ministerstwo Gospodarki. Prezentacja 9 wybranych drużyn w kategorii Games, Innovation oraz Word Citizenship odbyła się 4 kwietnia 2013 r. w Warszawie.

- Udział w konkursie otwiera wiele możliwości naukowych i biznesowych przed jego uczestnikami – powiedział wiceminister Bogdan. Podkreślił, że wielu dotychczasowych laureatów otworzyło swoje firmy i realizuje się zawodowo. – Jestem dumny, że tak wielu absolwentów polskich uczelni pracuje w Dolinie Krzemowej w najlepszych na świecie firmach z sektora ICT – dodał. Minister przypomniał również, że Polscy studenci stawali na podium w światowych finałach aż 21 razy, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 8 drugich i 6 trzecich.

- W tym roku w konkursie bierze udział 300 tys. uczestników ze 150 różnych krajów - powiedział dyrektor działu nowych technologii Microsoft Rafał Albin. Dodał, że polska edycja od wielu lat wyróżnia się na tle pozostałych krajów, zarówno pod względem jakości, jak i liczby zgłaszanych projektów. W 2013 r. w krajowej edycji udział wzięły 102 drużyny z 43 uczelni. Suma nagród na etapie ogólnoświatowym wynosi 300 tys. dol.

***

Tytuł drużyny narodowej trafił w tym roku do zespołu TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który startował w kategorii Innowacje. Projekt zwycięzców - platforma Multiboard - umożliwia korzystanie z gier planszowych w wersji elektronicznej. W skład zwycięskiej drużyny weszli Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Stefania Tempłowicz oraz Bartosz Matuszewski, a mentorem zespołu był Zbigniew Paszkiewicz. Drużyna Narodowa, będzie nas reprezentować na finałach światowych w Rosji.

Jako najlepsze rozwiązanie w kategorii Projekty Społeczne wybrano projekt Smart Farm - system zarządzania przedsiębiorstwem rolniczym.

W kategorii Gry najlepszy okazała się gra Idea zaprojektowana przez zespół Ad Infinitum z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Gra ma za zadanie zmniejszyć poziom stresu i wprawić gracza w dobry nastrój, a przez to usunąć źródło fobii. System wiąże ze sobą komputer, konsolę Xbox, sensor kontroli ruchu Kinect, platformę internetową oraz tzw. usługi w chmurze.

Specjalne wyróżnienie otrzymał projekt z Politechniki Gdańskiej Lumi Map, który umożliwia łatwe poruszanie się po dużych obiektach takich jak lotnisko za pomocą QR kodów lub technologii zbliżeniowej.

Wyróżnienia otrzymali również:

- zespół APPengers z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Projekt przeznaczony jest dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy mogą np. informować innych użytkowników, jakie panują warunki na wybranej trasie lub w którym miejscu znajduje się w danej chwili autobus.
- oraz autorzy projektu Space Explorer z Politechniki Gdańskiej. Opracowali oni encyklopedię wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, po której można nawigować za pomocą ruchów rąk i gestów w technologii Kinect.

Źródło: Ministerstwo Gospodarkidodano: 2013-04-05 09:40:42