Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Finał Artystycznej Podróży Hestii

30 maja 2016 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas wernisażu wystawy prac dwudziestu finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, ogłoszono tegorocznych laureatów. Zwycięzcami 15. jubileuszowej edycji jest trzech młodych twórców z warszawskiej ASP – Piotr Urbaniec, Olga Kowalska oraz Hanna Dyrcz. „Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra 
M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia.Pierwszym laureatem tegorocznej edycji konkursu został Piotr Urbaniec, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który odbędzie miesięczną podróż artystyczną do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. W ramach nagrody otrzymuje też możliwość wystawy porezydencyjnej w Warszawie.

Drugą laureatką została Olga Kowalska, również studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z możliwością wystawy porezydencyjnej w Warszawie artystka spędzi inspirujący miesiąc w Walencji.

Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki, przyznał też Nagrodę Specjalną – jej laureatką została Hanna Dyrcz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagroda obejmuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia, dla której tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia na polskim rynku ubezpieczeń.–  Konkurs Artystyczna Podróż Hestii to dla uczestników rodzaj startu w twórczą dorosłość. Rozwijamy konkurs, stawiając na otwartość, wolność i różnorodność postaw artystycznych. Inicjatywa pozwala widzom i entuzjastom młodej sztuki przyglądać się temu, co się rodzi w pracowniach artystów będących jeszcze w murach ich macierzystych uczelni. Co więcej, dla poszukujących, mówiących o innowacjach, Artystyczna Podróż Hestii jest bardzo dobrym źródłem inspiracji. To jedyny w swoim rodzaju przegląd nowych artystycznych propozycji, którego dokonujemy regularnie, co roku, już od piętnastu lat. W jubileuszowej edycji padł rekord: ponad 400 zgłoszeń. Tylu młodych ludzi znalazło w sobie odpowiednio dużo determinacji i przekonania o sile własnego kreatywnego głosu, by dać mu wybrzmieć publicznie. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii mocno wrosła w tkankę naszej firmy, w życie firmy i ludzi z nią związanych. Wykształciła się marka, która czerpie pełnymi garściami ze świata kultury i sztuki
– powiedział Piotr M. Śliwicki, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia podczas gali finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wystawa prezentująca prace dwudziestu finalistów tegorocznej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwa do 12 czerwca. Wystawę można obejrzeć w budynku przy ul. Pańskiej 3. Przy okazji zwiedzający mogą zobaczyć również efekt współpracy zeszłorocznej laureatki, Katarzyny Kimak, z mecenasem konkursu - to artystyczna koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia, która powstała na podstawie wywiadów przeprowadzonych z pracownikami firmy i która przyjęła formę neonowej instalacji.

Dodatkowo, w ramach 15. wystawy finałowej, Fundacja Artystyczna Podróż Hestii wraz z zespołem muzeum organizuje bezpłatne wydarzenia towarzyszące - warsztaty artystyczne oraz oprowadzanie kuratorskie dla szerokiej publiczności. W Dzień Dziecka, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, odbędą się warsztaty dla najmłodszych pt. „Zostań kolekcjonerem sztuki”. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby jednego dnia wcielić się w trzy role: odbiorcy sztuki, artysty oraz mecenasa. W weekend, 5 czerwca br., organizowane są natomiast warsztaty twórcze dla dorosłych, które poprowadzi tegoroczna laureatka konkursu, Hania Dyrcz. Uczestnicy wspólnie z artystką stworzą alternatywny katalog do wystawy. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy (zapisy@artmuseum.pl) Organizatorzy zapraszają również na otwarte oprowadzanie po wystawie, które odbędzie się w 4 czerwca o godz. 15.00. Pracownicy fundacji APH opowiedzą o 15 latach programu, tegorocznych finalistach, kolekcji konkursowej, a także o planach na przyszłość.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. W tegorocznej edycji konkursu startowała rekordowa liczba uczestników – zgłosiło się bowiem aż 414 młodych twórców z całej Polski. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.


Źródło: Materiały prasowe


dodano: 2016-05-31 11:50:53