Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Firmy wpływają na dobrą formę rynku samochodowego

Polski rynek samochodowy jest w najlepszej formie od kilku lat. W lipcu Polacy zarejestrowali ponad 31 tys. nowych osobówek (+5,4% r/r), a w sierpniu ponad 28 tys. (+20,2% r/r). Zdaniem ekspertów Exact Systems, firmy kontrolującej części samochodowe, sprzedaż nowych osobówek w całym 2016 roku może przekroczyć 400 tys. sztuk.

– W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, wakacje były dosyć pracowite dla salonów samochodowych. W lipcu i sierpniu odnotowaliśmy wzrosty nie tylko w porównaniu do poprzedniego roku, ale i do wyników z kilku ostatnich lat. Co prawda, oba miesiące wakacyjne zakończyliśmy na minusie miesiąc do miesiąca, ale to wynik sezonowego zmniejszenia liczby rejestracji, które jest powtarzalne od wielu lat. Wciąż jednak dobrą sytuację na rynku zawdzięczamy przede wszystkim firmom – ich udział w zakupach w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zwiększył się jeszcze bardziej w porównaniu do 2015 roku. Klienci indywidualni wciąż zdecydowanie częściej wybierają auta używane – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

W Polsce 39 miesięcy wzrostów z rzędu

W lipcu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiły się 31 262 nowe samochody osobowe, czyli o 5,4% więcej niż w tym samym miesiącu 2015 r. Natomiast w sierpniu Polacy zarejestrowali 28 323 osobówek (+20,2% r/r). To w sumie daje 270 313 samochodów osobowych zarejestrowanych od początku roku., co oznacza aż 17%% dynamikę rok do roku. Właścicielami nowych osobówek zakupionych w ciągu ośmiu miesięcy tego roku w aż 66,7% są firmy, a tylko 33,3% nabywców to klienci indywidualni. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, udział firm w strukturze klientów zwiększył się o ponad 3 pkt. proc.

Najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek od stycznia do sierpnia br. w Polsce była Skoda, która ma ponad 12,5% udział w rynku. Drugą pozycję zajęła Toyota, wyprzedzając minimalnie Volkswagena, który uplasował się na trzecim miejscu. W ogólnym rankingu modeli na pierwszym miejscu jest Skoda Octavia, na drugim Skoda Fabia, na trzecim zaś Opel Astra.

W 2016 rok przekroczymy granicę 400 tys. rejestracji

Zgodnie z prognozami Exact Systems, zarówno europejski jak i krajowy rynek sprzedaży nowych osobówek odbudowuje się i notuje wzrosty. – Oceniamy, że w Polsce 2016 rok może przynieść wzrost na poziomie nawet 15% r/r, co dałoby wynik powyżej 400 tys. sztuk. Chciałbym podkreślić, że biorąc pod uwagę ostatnie lata, kiedy wolumeny sprzedaży w naszym kraju były na bardzo niskim poziomie, taki wynik będzie naprawdę świetnym rezolutem. Jednak potencjał Polski jest dużo większy. Na przykład w Hiszpanii, która pod względem wielkości i liczby ludności jest podobna do naszego kraju, w ubiegłym roku zostało sprzedanych 1 mln aut. Mamy więc jeszcze sporo do nadrobienia – podkreśla Jacek Opala z Exact Systems.

Źródło: Materiały prasowe


dodano: 2016-09-16 07:36:56