Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
GK PGNiG zadowolona z wyników pierwszego półrocza

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo SA po raz kolejny poprawiła wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2018 r. wyniosły 20,89 mld zł, EBITDA – 4,3 mld zł a zysk netto – 2,27 mld zł. Grupa zwiększyła dywersyfikację importu, przede wszystkim dzięki dostawom LNG.

– Wyniki GK PGNiG w pierwszej połowie roku dają powody do zadowolenia. Mimo nietypowo ciepłej wiosny, sprzedaż gazu wzrosła o 8 proc., co jest m.in. zasługą szybkiego tempa rozwoju gospodarczego Polski i rosnących mocy elektrowni i elektrociepłowni opalanych gazem. Największy wpływ na wynik Grupy miały jednak rosnące ceny ropy i gazu na światowych rynkach, które w przypadku segmentu Obrót i Magazynowanie doprowadziły do wyraźnego wzrostu kosztów. Z drugiej strony jednak wysokie ceny surowców przełożyły się na bardzo dobre wyniki segmentu Poszukiwanie i Wydobycie – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Dzięki rosnącym dostawom LNG z powodzeniem dywersyfikujemy również kierunki dostaw gazu, co jest jednym z celów Strategii Grupy i wprost przekłada się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju – dodał.

W I półroczu 2018 r. GK PGNiG zwiększyła przychody ze sprzedaży o 11 proc. r/r do 20,89 mld zł. Wynik EBITDA był wyższy o 3 proc. i wyniósł 4,3 mld zł a zysk netto wzrósł o 8 proc., do 2,27 mld złotych.

GK PGNiG o ponad 50 proc. zwiększyła wolumen importu LNG. W I półroczu 2018 r. gaz skroplony stanowił 18 proc. dostaw z zagranicy, podczas gdy rok wcześniej 13 proc. Udział dostaw z kierunku wschodniego spadł z 80 do 77 proc. r/r.

W samym II kwartale 2018 r. GK PGNiG zwiększyła przychody ze sprzedaży o 7 proc. r/r do 7,64 mld zł. Wynik EBITDA był wyższy o 16 proc. i wyniósł 1,63 mld zł, a zysk netto wzrósł aż o 41 proc. do 0,7 mld złotych.


Źródło: PGNiG


dodano: 2018-08-31 07:34:19