Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Grabowski ostro krytykuje Gronickiego i Jankowiaka

Kontrowersyjne wyniki badań Gronickiego i Jankowiaka o wpływie OFE na gospodarkę, sprawiły, że Bogusław Grabowski członek Rady Gospodarczej przy premierze, w dzisiejszym Poranku Radia TOK FM powiedział, że te wyliczenia zaprzeczają troszeczkę rozumowi.

Z badań przeprowadzonych przez dwóch znanych ekonomistów Mirosława Gronickiego (minister finansów w rządzie Marka Belki) i Janusza Jankowiaka (były doradca wicepremiera Józefa Hausnera i premiera Donalda Tuska), na zlecenie Lewiatana wynika, że gdyby nie było OFE to PKB Polski w 2012 r. byłoby o 7 proc. niższe, a do roku 2030 byłoby o 8,5 proc. niższe.

Bogusław Grabowski krytykując wyniki badań ekonomistów powiedział m.in.: 

- Otóż okazuje się, że im więcej wydajemy na OFE, tym mamy większy wzrost gospodarczy, niższe bezrobocie, ale co ciekawe w dłuższym okresie czasu również mniejszy dług publiczny do PKB i lepszy bilans w obrotach bieżących. No na Boga, zwiększmy tam składki dwukrotnie, trzykrotnie. Nie ma żadnego problemu, bo przecież to nikogo nie boli. No perpetuum mobile.

Mało tego, Bogusław Grabowski ostro stwierdził: - Pamiętajmy, że uczestnikiem Lewiatana, który jest zleceniodawcą badań, są Otwarte Towarzystwa Emerytalne. OFE finansując Lewiatana, wspierają te badania. Tu mamy typowy mechanizm płatnego lobbingu, który wykorzystuje w sposób nieetyczny narzędzia quasinaukowe. I dodał, że Gronicki i Jankowiak nie powinni występować w mediach jako naukowcy eksperci ponieważ: - Sprzeniewierzyli się zasadom etyki naukowej, a obaj mają tytuły naukowe. Chyba że badania robili w celach komercyjnych. Ale wtedy nie wprowadzają tych badań do debaty publicznej czy naukowej.


Słuchaj całość: Radio TOK FM, 24.05.2013, "Poranek Radia TOK FM".

dodano: 2013-05-24 10:38:18