Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Hajpy – czyli co ich kręci

Jacy są młodzi 16-30 lat i co ich kręci? Co drugi twierdzi, że przyjemności są sensem życia, a pieniądze po to, by je wydawać. Wszystko to w najnowszym raporcie Hajp Hunting, zrealizowanym przez agencję badawczą IQS. HAJP to coś autentycznie angażującego emocje, budzącego powszechne pożądanie. Coś, o czymś jest głośno, bo warte jest sherowania. To konkretna, działająca tu i teraz egzekucja ważnego trendu. Fenomen, obok którego konsument nie przejdzie obojętnie.

W Polsce średni wiek wyprowadzki od rodziców wynosi 28 lat i jest wyższy niż średnia unijna. Młodym nie spieszy się do bowiem do dorosłości, a samą młodość definiują bardziej stylem życia niż wiekiem. Wolą żyć przyjemnościami.REKLAMA? To ściema…


81% młodych w wieku 16-30 lat uważa, że warto inwestować w marzenia, a  62% wierzy, że największą stopę zwrotu daje inwestycja w siebie. Oznacza to jednocześnie, że nie potrzeba dla nich okazji żeby kupować. Młodzi są przy tym niezwykle krytyczni i nieufni. Aż 78% uważa, że reklamy kłamią.Z tego powodu
jak wynika z badania, w którym zebrano ponad 500 hajpów – potrzeby młodych często korespondują z przekonaniem, że jedyną sensowną odpowiedzią na „jak żyć?” w czasach permanentnego kryzysu jest dostarczanie sobie małych radości. Przyszłość nie niesie już obietnicy sukcesu, lepiej pozostać w dzieciństwie i beztrosko się bawić. Co więcej coraz silniej potrzebują, by ta fajność była bardziej spontaniczna niż snobistyczna.

Stąd akceptacja takich pomysłów jak huśtawki dla dorosłych, które nie tylko mogą być nieoczekiwanym placem zabaw, ale jednocześnie miejscem poznania kogoś nowego, zawiązania spontanicznych relacji. Niemal każdy z przebadanych uznał ten concept jako “świeży”. 86% przyznało, że to po prostu “daje radość”.

Dekadenckie YOLO?

Przywykło się mówić, że pokolenie młodych to grupa niezwykle roszczeniowa i rozpuszczona. Tymczasem jedno z największych plemion – Domisie (jest ich aż 23% wśród młodych) – to osoby zadowolone ze swojego życia, które potrafią potrzebę przyjemności budować na tym co mają. Jako plemię, które wierzy w sprawczą moc optymizmu z łatwością przyjmują wszystko to, co pozwala podzielić się pozytywnym nastawieniem do świata. Dlatego doniczka – kompostownik to coś, co ich kręci. Choć nie tylko ich.

Młodzi dziś są znacznie mniej ufni, otwarci i optymistycznie nastawieni niż kilka lat temu. Wszystko to ma swoje konsekwencje dla biznesu, dla marek, które konsumują lub nie. Głodni bodźców młodzi oczekują coraz większej ilości przyjemnych, sensualnych doznań, których naturalnym źródłem jest dla nich rynek. Poniżej zestawienie kilku hajpów. Każdy z nich jest oceniany na kluczowych wymiarach:
  • fresh – na ile pomysł jest świeży, czy dana egzekucja jest naprawdę unikalna,
  • appealing – mówi o tym czy pomysł jest atrakcyjny,
  • need czy odpowiada na kluczową potrzebę, która jest zgodna z pozycjonowaniem marki
  • oraz najważniejszy seduction – czy ta technika sprawi, że dany target zostanie uwiedziony?
IQS zaprasza również do rozmowy z liderkami projektu Hajp Hunting, które najlepiej wiedzą czego pragną i za co są skłonni zapłacić młodzi Polacy.


Źródło: IQS. Badanie Hajp Hunting, realizowane przez agencję badawczą IQS to szeroki raport badawczy obejmujący zróżnicowane targety: gimbaza, ludzie młodzi bez dzieci, rodzice, dorośli powyżej 35 roku życia – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W sumie to tysiące hajpów, które są dostarczane przez hajperów każdego dnia. Badanie realizowane jest metodą jakościową oraz weryfikowane poprzez badanie ilościowe CAWI. Siłą projektu Hajp Hunting są znakomicie zrekrutowani hunterzy, gwiazdy socjometryczne, które najlepiej wiedzą co jest angażujące,  nośne, unikalne i potrafią oraz chcą o tym powiedzieć, aby potem można było sprawdzić na szerokim targecie co faktycznie takie będzie dla mainstreamu.


dodano: 2017-05-31 06:23:11