Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Henryka Bochniarz spotkała się z prezydentem Dudą

– Cieszę się, że dialog społeczny się rozwija i rośnie znaczenie Rady Dialogu Społecznego – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie rozmowy z przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Henryką Bochniarz. Jeszcze przed wakacjami, pod patronatem prezydenta, odbędzie się uroczyste posiedzenie RDS poświęcone nowelizacji ustawy o dialogu społecznym.Przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan, w czasie rozmowy z prezydentem podkreślała, że dialog pomiędzy partnerami społecznymi wydaje się żywszy i bardziej otwarty niż w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

Jednak wiedza na temat roli i zadań RDS jest wciąż niewystarczająca, zarówno wśród opinii publicznej, jak i urzędników. – Liczymy na wsparcie Kancelarii i Prezydenta w promocji dialogu – dodała.

Zdaniem Henryki Bochniarz wiele projektów ustaw przyjmowanych przez Sejm nie jest wcale, albo należycie konsultowanych z RDS. Dzieje się tak głównie z projektami poselskimi (nie ma obowiązku konsultacji), ale niestety też z częścią projektów rządowych (pomimo obowiązku).

Przewodnicząca RDS zasugerowała, że pomocne byłoby, gdyby prezydent każdorazowo przed podpisaniem ustawy pytał o efekty konsultacji z RDS, o ile nie byłyby opisane w skutkach regulacji. Mogłoby to wymóc zwyczaj konsultowania ustaw.


Źródło: Lewiatan. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP


dodano: 2017-02-07 07:32:12