Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ile kosztuje polski remont?

Dla wielu Polaków lato to nie tylko czas na urlop i wypoczynek, ale również remont domu czy mieszkania. Ekipy budowlane mają zajęte terminy na wiele tygodni do przodu, a zleceniodawcy powierzają im coraz większy zakres czynności. Jeśli bowiem Polak zabiera się za remont mieszkania, to najczęściej zależy mu na zrealizowaniu kompleksowych prac w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni.

Polacy wychodzą z założenia, że jeśli już podejmują się remontu, to warto przeprowadzić w tym czasie szeroki zakres prac w wielu pomieszczeniach. Użytkownicy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, najczęściej remontowali pokój dzienny lub sypialnię (91%), a w dalszej kolejności przedpokój (80%), kuchnię (79%) lub łazienkę (77%). Z kolei 21% wskazało na inne pomieszczenia, takie jak osobna toaleta, garderoba, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze.

Warto przy tym podkreślić, że aż 73% zlecanych w Oferteo.pl prac dotyczyło remontu używanego mieszkania, a w 27% przypadków chodziło o wykończenie nowego, dopiero oddanego do użytku. 
W tym drugim przypadku zakres prac zlecanych ekipie jest szerszy.O kompleksowości prac remontowo-wykończeniowych w polskich mieszkaniach świadczy również powierzchnia, na której są one realizowane. Najczęściej remontujemy metraż od 41 do 60 m kw. (31% wskazań), czyli tyle, ile liczy przeciętne mieszkanie w bloku. Z kolei najrzadziej wskazywane były powierzchnie od 81 do 100 m kw. oraz nieprzekraczające 20 m kw. – czyli wielkości np. jednego pokoju.

Jakie ma to przełożenie na liczbę remontowanych pomieszczeń? Badani przez Oferteo.pl najczęściej deklarowali chęć remontu czterech (64%), a tylko w 8% przypadków jednego pomieszczenia – np. łazienki lub kuchni.

Jakie prace zlecamy fachowcom


Raport Oferteo.pl pokazuje również, że szukamy ekipy, która będzie w stanie zrealizować szeroki zakres prac: od malowania po montaż armatury łazienkowej.

Usługą, która cieszyła się wśród zleceniodawców największą popularnością, było układanie glazury lub terakoty. Specjalizujących się w tym fachowców szukało 73% badanych. Tylko o 1% mniej zainteresowanych było malowaniem i położeniem gładzi, a pierwszą trójkę najczęściej poszukiwanych specjalistów zamykają osoby wykonujące instalacje wodno-kanalizacyjne (68%). Z kolei najrzadziej było wyrażane zapotrzebowanie na tynkowanie (38%) oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych (48%).

–  Wyraźnie widać, że zleceniodawcy wolą powierzać specjalistom coraz szerszy zakres prac, niż zajmować się nimi samodzielnie – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Z jednej strony może to zwiększyć koszty, ale też daje w wielu przypadkach gwarancję solidnie wykonanej pracy i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Goni nas czas

Prawie połowa użytkowników Oferteo.pl szukając ekipy remontowej wskazywała, że potrzebuje fachowców jak najszybciej. Tylko 19% badanych deklarowało, że planuje rozpocząć remont w ciągu trzech miesięcy lub później. Tymczasem to właśnie branża usług remontowych i wykończeniowych wymaga od zleceniodawcy starannego planowania.

– Poszukując wykonawców remontu należy mieć na uwadze, że najlepsi z nich mają zajęte długie terminy do przodu. Warto więc prace planować z takim wyprzedzeniem, aby mieć czas na znalezienie sprawdzonej i solidnej ekipy – mówi Karol Grygiel. – Oczywiście pospiech bywa uzasadniony, na przykład w nagłych sytuacjach. Wtedy jednak warto dokładnie zapoznać się z opiniami na temat dostępnych fachowców, a nawet poprosić ich o przedstawienie referencji.

Ile to kosztuje

Ceny za konkretne prace różnią się w zależności od stopnia ich skomplikowania, wysokości robocizny czy też lokalizacji. Ile więc należy zapłacić za najpopularniejsze usługi remontowe?
  • układanie glazury lub terakoty: 50-70 zł/m kw., jeśli należałoby skuć stare płytki, koszt wzrasta o ok. 15-25 zł/m kw.
  • malowanie: 8-12 zł/m kw., w przypadku kładzenia gładzi należy doliczyć nawet ok. 25 zł/m kw.
  • instalacja wodno-kanalizacyjna: 100-120 zł za punkt
  • położenie paneli lub parkietu: 15-25 zł/m kw.
  • instalacja elektryczna: 30-50 zł za punkt
  • montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 300-500 zł
Źródło: Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 10 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2017 roku do 10 sierpnia 2018 roku przez osoby poszukujące ekipy remontowej.


dodano: 2018-08-29 07:32:04