Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Jak Polacy ubezpieczają pojazdy?

Polscy kierowcy, chcąc wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, będą musieli w tym roku głębiej sięgnąć do kieszeni. Według niektórych wyliczeń stawki OC wzrosną przeciętnie o ponad 1/3, a w niektórych przypadkach nawet o 50%. Tymczasem według badań serwisu Oferteo.pl najczęściej poszukiwane przez kierowców jest ubezpieczenie OC (bez dodatkowego pakietu), a najczęściej ubezpieczane pojazdy zostały wyprodukowane w latach 2000–2003.

Niska popularność ubezpieczeń dodatkowych

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe. Warto zwrócić uwagę, że badani przez Oferteo.pl, serwis łączący w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, rzadko decydowali się na zakupienie dodatkowego ubezpieczenia AC i NNW.

Z badania serwisu wynika, że aż 63% użytkowników było w 2016 roku zainteresowanych wyłącznie OC, dalsze 17% chciało wykupić pakiet OC + NNW, a tylko co dziesiąty OC + AC + NNW. Na opcję OC + AC decydowało się natomiast 7% użytkowników serwisu.

– Warto pamiętać, że wycena składki ubezpieczenia zależy od wielu czynników, które mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela – zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Dzięki internetowemu pośrednictwu firm zajmujących się ubezpieczeniami możemy zapoznać się z ofertami wielu TU bez wychodzenia z domu.

Dominują starsze roczniki

Oczywiście należy pamiętać, że niewielkie zapotrzebowanie na AC łączy się z wiekiem ubezpieczanego pojazdu. Właściciele starszych samochodów mogą mieć problem ze znalezieniem oferty autocasco, a nawet jeżeli na taką trafią, jego kwota może przekraczać ich możliwości finansowe.

Tymczasem badani przez  Oferteo.pl najczęściej zgłaszali chęć ubezpieczenia pojazdów wyprodukowanych w latach 2000–2003 (26%) oraz 1996–1999 (23%). Co ciekawe, tylko 5% z nich było właścicielami samochodu wyprodukowanego w 2014 roku i później. Z kolei właściciele aut 20-letnich i starszych stanowili 18% badanej grupy.

Co ciekawe, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek samochodu w Polsce to 15 lat, a 10 lat i więcej ma aż 16 mln zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów.

Volkswageny przed Oplami

Uczestnicy badania najczęściej deklarowali chęć ubezpieczenia samochodów marki Volkswagen (13%) bądź Opli (11%). Wśród wskazań użytkowników Oferteo pojawiały się też m.in. Renault, BMW i Fiaty (po 7%), Audi (6%) czy Mercedesy i Peugeoty (po 5%). Zwraca uwagę brak aut japońskich producentów wśród najpopularniejszych wg uczestników badania marek.

Najczęściej polisa w PZU

Wśród uczestników badania 72% stanowiły osoby, które poszukiwały kontynuacji posiadanego ubezpieczenia. W tym gronie najpopularniejszym TU było PZU przed Ergo Hestią i Wartą.
Co ciekawe, PZU już w listopadzie ubiegłego roku zapowiadało podwyżkę składek ubezpieczeniowych, tak aby dostosować ceny do ryzyka. Jak mówił wówczas członek zarządu PZU Tomasz Kulik, ubezpieczyciel chciałby w 2017 roku osiągnąć rentowność w tym segmencie.

Większe kary za brak OC


Podwyżki obowiązkowych ubezpieczeń zbiegły się w czasie z zaostrzeniem sankcji wobec kierowców, którzy zwlekają z wykupieniem polisy. Od 1 stycznia kara dla właściciela samochodu osobowego, który spóźni się ze składką o więcej niż 14 dni, wyniesie 4000 złotych (odpowiednio 3700 w ubiegłym roku). Natomiast jeśli opóźnienie wyniesie od 3 do 14 dni, kara będzie w wysokości 2000 złotych (odpowiednio 1850 w ubiegłym roku), a w przypadku opóźnienia krótszego niż 3 dni – 800 złotych (odpowiednio 740 złotych w ubiegłym roku).


Metodologia badań. Przedstawione dane pochodzą z analizy niespełna 400 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące ubezpieczenia pojazdu.

Źródło: Oferteo.pl


dodano: 2017-01-30 07:51:55