Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kończy się II Europejski Tydzień Innowacji

Dzisiaj kończy się II Europejski Tydzień Innowacji zainaugurowany II Debatą Miast i Regionów Partnerskich Województwa Lubelskiego. Dyskusja dotyczyła m.in. potencjału ekonomicznego i społecznego współpracy międzyregionalnej oraz aktualnych trendów gospodarczych, głównie w zakresie innowacji. Debatę zwieńczyło podpisanie Umowy o współpracy pomiędzy Województwem Lubelskim a Tarnopolską Obwodową Administracją Państwową oraz Tarnopolską Radą Obwodową (Ukraina).Europejski Tydzień Innowacji otworzył Marszałek Województwa Sławomir Sosnowski wraz z Prezydentem Miasta Lublina Krzysztofem Żukiem.

– Region Lubelski od początku nastawiony był na wchłanianie wiedzy, dziś mamy rozwiniętą sieć współpracy z regionami z całego świata oraz ogromną wiedzę, którą możemy się dzielić – mówił Marszałek Sławomir Sosnowski w trakcie Debaty Miast i Regionów Partnerskich Województwa Lubelskiego. Poza Marszałkiem Województwa Lubelskiego w dyskusji poprowadzonej przez redaktora naczelnego miesięcznika Forbes, Pawła Zieleńskiego, udział wziął Przewodniczący Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej Stepan Barna oraz Konsul Honorowy RP w Las Vegas John Petkus. Debata została zorganizowana przez Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL oraz Dom Europy, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej.

Udziałem w Debacie zakończyła swoją wizytę w Województwie Lubelskim delegacja z Politechniki Henańskiej. Podczas 2 dniowego pobytu w Lublinie przedstawiciele chińskiego partnerskiego regionu Województwa Lubelskiego spotkali się z władzami miasta, wzięli udział w Europejskim Tygodniu Innowacji a także omówili warunki przyszłej współpracy w zakresie m. in. inżynierii środowiskowej i wspólnych projektów z lubelską Politechniką oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Prowincja Henan i Województwo Lubelskie współpracują od ponad 10 lat, a w maju br. Władze obu regionów podpisały umowę o współpracy. Wizyta przedstawicieli środowiska naukowego regionu została poprzedzona delegacją Administracji Prowincji Henan oraz spotkaniem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Wiceprzewodniczącej Henańskiego Prowincjonalnego Komitetu Chińskiej Ludowej Konferencji Konsultatywnej Zhou Chunyan.Europejski Tydzień Innowacji to okazja do nawiązywania nowych kontaktów oraz zacieśniania tych już istniejących. Po zakończeniu Debaty Województwo Lubelskie postawiło kolejny krok na drodze współpracy z Obwodem Tarnopolskim. Umowa podpisana przez przedstawicieli obu władz regionalnych Obwodu Tarnopolskiego: Stepana Barnę – Przewodniczącego Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej oraz Wiktora Owczaruka – Przewodniczącego Tarnopolskiej Rady Obwodowej oraz przedstawicieli samorządu województwa lubelskiego: Marszałka Sławomira Sosnowskiego i Wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka, ustala założenia przyszłej współpracy takie jak integracja europejska, transport, współpraca gospodarcza, innowacje i promocja przedsiębiorczości, kultura, ochrona środowiska oraz edukacja. Wcześniej delegacja z Obwodu Tarnopolskiego wzięła udział w Targach Producentów Marek Własnych i Produktów Naturalnych, które odbywają się na terenie Targów Lublin.

Obwód Tarnopolski znajduje się w centralnej części zachodniej Ukrainy, a jego populacja wynosi ok. 1 milion osób. Dominującą gałęzią gospodarki w regionie jest przemysł rolno-spożywczy, który stanowiąc 27% regionalnej wartości dodanej brutto zatrudnia co trzeciego pracownika w regionie. Obwód znajduje się w obszarze Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, co umożliwia organizacjom oraz jednostkom administracji z Województwa Lubelskiego przygotowanie oraz realizację projektów finansowanych w ramach niniejszego programu. Podobnie jak Lubelskie, Obwód Tarnopolski stanowi prężny ośrodek akademicki. W Obwodzie uczy się 10 tysięcy uczniów szkół zawodowych oraz blisko 45 tysięcy studentów uczelni wyższych. Powstało tam również pierwsze w Ukrainie Regionalne Centrum Startupów przy Tarnopolskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym im. Ivana Puluja. W całym regionie działają jeszcze dwie uczelnie o statusie narodowym:Tarnopolski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. W. Hnatiuka oraz Tarnopolski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego


dodano: 2018-09-21 06:49:34