Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kobiety na urlopie macierzyńskim


Urlop macierzyński to jeden z najpiękniejszych okresów życia rodzica, który można w pełni poświęcić swojemu nowonarodzonemu dziecku. Jednak są sposoby, aby w tym czasie podreperować nieco rodzinny budżet, zadbać o własny rozwój i jednocześnie poradzić sobie z syndromem „baby brain”, nie wychodząc z domu.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku, aż 79,4% kobiet w wieku 25-34 lat i 76,1% w wieku 35-44 pozostaje w Polsce nieaktywnych zawodowo. Jednym z głównych czynników, które zasadniczo wpływają na to zjawisko, jest liczba posiadanych dzieci. Jak pokazują badania Deloitte, im jest ona wyższa, tym niższa jest aktywność zawodowa Polek. Jednak na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy oczekuje się od pracownika stałego rozwoju i podnoszenia kompetencji. Kobiety niepracujące i pozostające przez dłuższy czas w domu są narażone na konsekwencje związane z wypadnięciem z rynku pracy, utratą kontaktu z szybko zmieniającymi się technologiami i nowościami w obszarze ich pracy zawodowej. Dlatego też coraz więcej z nich rozważa i decyduje się na podnoszenie swoich kompetencji podczas trwającego rok urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego bądź na różne formy działalności i zarobkowania, które pozwolą im pozostać aktywną przez ten okres. Zjawisku temu sprzyjają z jednej strony zmiany społeczne, takie jak rosnące zaangażowanie mężczyzn w wychowanie dzieci i prace domowe, a z drugiej, postęp technologiczny, np. dostęp do szerokopasmowego internetu i powstawanie platform internetowych pozwalających na podejmowanie zdalnej pracy.

– Od pewnego czasu da się zauważyć powstawanie kolejnych platform dających możliwości dokształcenia i podnoszenia swoich kompetencji, a jednocześnie ich monetyzacji. Wystarczy do tego podstawowy sprzęt, czyli komputer, smartfon, internet i trochę wolnego czasu. Dla kobiet, które nie są zbyt mobilne, gdyż pozostają w domu ze swoimi pociechami, ale są nastawione na rozwój osobisty i aktywizację, jest to świetna okazja do wykorzystania – mówi Peter, prezes i współzałożyciel Talentuno.

Zarabianie na wiedzy

Platforma Udemy to baza webinarów. Daje ona możliwość wykorzystania własnych umiejętności do zarabiania, jeśli jest się ekspertką w danej dziedzinie i potrafi w ciekawy sposób przekazać innym swoją wiedzę. Specjalista tworzy internetowy kurs wideo, wgrywa go na platformę i otrzymuje pieniądze za każdym razem, gdy zostanie on wykupiony przez uczestnika. Przy okazji rodzice sami mogą skorzystać ze szkoleń zamieszczonych na platformie i za niewielką kwotę podnieść lub nabyć całkiem nowe, pożądane na rynku pracy umiejętności, takie jak tworzenie aplikacji i grafiki, zarządzanie projektami, pozycjonowanie stron w Google i SEO czy analizy finansowe.

Korzystanie z kontaktów

Aplikacja rekrutacyjna, taka jak Talentuno umożliwia zarabianie pieniędzy dzięki własnej sieci kontaktów. Mogą to być przyjaciele lub znajomi, którzy szukają nowej pracy lub są niezadowoleni z obecnej. Wystarczy polecić znajomego w odpowiedzi na zamieszczoną na platformie ofertę pracy. Jeżeli dzięki rekomendacji zostanie on zatrudniony, osoba polecająca otrzyma dość wysoką prowizję, (średnio ok. 2100 zł). Jest to więc świetna okazja, aby pomóc znajomym znaleźć wymarzoną pracę i jednocześnie zyskać dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć np. na wyposażenie dziecięcego pokoju.

Zdobywanie nowych, wartościowych umiejętności

Urlop macierzyński jest także świetną okazją, aby pomyśleć o sobie i zainwestować we własny rozwój. Coraz więcej firm decyduje się na organizację szkoleń dla młodych mam, które nie do końca są usatysfakcjonowane swoim życiem zawodowym albo chciałyby zmienić pracę. Przykładem może być np. szkoła programowania Coderstrust Polska, oferująca kurs programowania czy Wirtualnej Asystentki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Nowo nabyte umiejętności, cenione wśród pracodawców, otwierają drzwi do wielu zawodów umożliwiających pracę zdalną.

W świecie stale rozwijających się technologii i elastycznych rozwiązań, kobiety pozostające w domu i wychowujące dzieci, nie muszą tracić kontaktu z życiem zawodowym. Mają obecnie szereg możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z własnym rozwojem i zarabianiem.


Źródło: Talentuno - platforma talentów przyszłości, która wykorzystuje siłę społeczności do wyszukiwania talentów, otwierająca tym samym branżę rekrutacyjną dla wszystkich.


dodano: 2019-09-19 12:11:45