Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kopalnie krzemienia pasiastego wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO


Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa – agendy ONZ – doceniono zabytek, zgłoszony w tym roku jako jedyny przez Polskę. Z całą pewnością przysłużył się temu wyróżnieniu Cezary Łutowicz, nasz ubiegłoroczny rozmówca, sandomierski artysta, który odkrył i wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii.


Głosowanie odbyło się w Baku, w Azerbejdżanie. Polska kandydatura znalazła się w gronie zgłoszonych 35 unikalnych, niezwykłych miejsc z całego świata.

Krzemionki to jeden z najciekawszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa, niemal niezmieniony przez tysiące lat. Tu znajdują się kopalnie krzemienia pasiastego, w których wytwarzano m.in. gładzone siekiery, odnajdywane na terenach Europy Środkowej. Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego wyróżnienie pozwoli na przyciągniecie do atrakcyjnego miejsca turystycznego kolejnych zwiedzających.

Jak podkreśla Beata Kobiałka, dyrektor Krzemionek, wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO to dla instytucji powód do dumy, prestiż, ale też ciężka praca i wymogi, którym należy sprostać.

Zgłoszony zabytek związany z pradziejowym górnictwem obejmuje zespół kopalń w Krzemionkach, położone nieopodal kopanie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczną osadę na Wzgórzu Gawroniec.

Wkrótce w Krzemionkach oraz w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się również realizacja projektu dostosowania infrastruktury do potrzeb zwiększonego ruchu turystycznego. Wybudowana zostanie nowa winda, by umożliwić dotarcie do kopalni osobom niepełnosprawnym, rozszerzona będzie trasa turystyczna, a obiekty na powierzchni rezerwatu przejdą modernizację.

Przypomnijmy, jak pisaliśmy w "Prestiżu", że oryginalność surowców wiąże się często z niepowtarzalnością ich właściwości oraz występowania w danym regionie. Krzemień pasiasty, jest takim przykładem – występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w Polsce. A dzięki tworzeniu przez Cezarego Łutowicza, od 1972 roku, wokół krzemienia pasiastego aury niezwykłości, został skutecznie wypromowany w kraju i na świecie. Został uznany za kamień jubilerski i teraz stanowi nasze dziedzictwo kulturowe. I jak to trafnie marketingowo ujął Łutowicz – jest „rzadszy niż diament”. Diamenty występują bowiem w wielu miejscach na świecie, a krzemień pasiasty, tylko w jednym, na Ziemi Sandomierskiej.

Źródło: UMWŚ. Na zdjęciu krzemień pasiasty ze stałej ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.


dodano: 2019-07-09 07:20:04