Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Korekta wzrostu gospodarczego

Ekonomiści banku Morgan Stanley, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie zweryfikowali wzrost gospodarczy Polski w 2013 roku. Spodziewają się, że zamiast 3,6 proc., jak twierdzili w styczniu, nasza gospodarka w 2013 roku odnotuje tylko 1,5  proc. wzrostu PKB.

Ekonomiści Morgan Stanley przewidują, że w przyszłym roku gospodarka państw strefy euro skurczy się o 0,5 proc.

Joachim Fels, główny ekonomista Morgan Stanley wyjaśnia:  – Głównym powodem jest to, że najważniejsze kraje w Europie – Niemcy i Francja – zwalniają bardzo mocno, więc zredukowaliśmy naszą prognozę dla całej strefy euro. Na tylko nieco wyższym poziomie przewidują wzrost polskiego PKB MFW i Komisja Europejska. Prognozują tempo wzrostu PKB na poziomie 1,75-1,8 proc. Polski rząd zapisał w ustawie budżetowej wzrost PKB o 2,2 proc..

Mimo spowolnienia gospodarczego, takie tempo, jak zapisane w ustawie budżetowej  wydaje się jednak realne. Potwierdza to najnowsza ankieta tygodnika "The Economist", z której wynika, że wzrost polskiego PKB w 2013 r. wprawdzie zwolni, ale do 2,0-2,1 proc. i  oznacza, że Polska będzie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek Europy. dodano: 2012-11-27 09:09:38