Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Kredy pastewne wzbogacą rynek rolno-spożywczy

Grupa WKG, jeden z wiodących producentów wyrobów wapienniczych dla energetyki i przemysłu, w 2019 roku rozszerza swoją ofertę na sektor rolniczy, będącym nowym obszarem biznesu. Firma w III kwartale minionego roku rozpoczęła sprzedaż nawozów wapiennych, a z początkiem lutego dołączyła do oferty kredy pastewne, tj. dodatek paszowy będący bogatym źródłem wapnia.

Między innymi w tym celu firma w minionym roku zakończyła rozbudowę przemiałowni kamienia wapiennego w Raciszynie, której wzrost mocy produkcyjnych wzrósł dwukrotnie, do 500 tys. ton i umocni pozycję WKG na rynku oraz pozwoli na szybszą komercjalizację rozwiązań chronionych patentami, będących wynikiem prowadzonych projektów B+R.

– Funkcjonując na rynku od kilkunastu lat, dotychczas głównie współpracowaliśmy z klientami branży przemysłowej i energetycznej. Zbudowane know-how i przede wszystkim istotne zaplecze podażowe surowców wapienia, skłania nas do wejścia na atrakcyjny rynek rolniczy, co stanowi naturalny krok rozwoju. W minionym roku ruszyliśmy z ofertą wapna nawozowego, a dzisiaj rozpoczynamy sprzedaż kred pastewnych – mówi Zbigniew Rybakiewicz, Prezes Zarządu WKG SA. – W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rynku producentów pasz dla zwierząt. Rolnictwo w Polsce profesjonalizuje się i istotnie rośnie popyt na gotowe mieszanki pełnoporcjowe i premiksy. To rodzi szanse na sukces handlowy, czemu także będzie sprzyjać skokowy wzrost mocy produkcyjnych zakładu przemiałowni w Raciszynie.

Głównym składnikiem kred pastewnych WKG jest węglan wapnia (o zawartości powyżej 96 proc.), niezbędny w prawidłowym odżywianiu zwierząt gospodarskich (bydło, drób, trzoda chlewna i in.). Korzystnie oddziałuje na kondycję i zdrowie zwierząt, wspomaga trawienie, prawidłowy wzrost i chroni układ kostny. Kredy z Raciszyna zawierają czysty wapń (pow. 38 proc.) oraz tlenki krzemu, żelaza i glinu, dlatego poprawiają ekonomiczną efektywność produkcji zwierzęcej. Z kolei wprowadzone w III kw. 2018 r. do sprzedaży wapno nawozowe poprawia jakość gleby, odkwasza ją i zwiększa przyswajalność podstawowych składników (potasu, fosforu i in.), niezbędnych dla rozwoju roślin.

– Istnieją dwa dodatkowe czynniki wspierające wzrost sprzedaży naszych produktów do segmentu rolniczego. To aktualne moce produkcyjne WKG, dzięki którym możemy zaspokoić największych graczy na rynku i dogodna lokalizacja zakładów grupy, co przekłada się na niezawodność logistyki. Ponadto nasze produkty posiadają pełną certyfikację i komplet wymaganych badań: atesty, świadectwa kwalifikacji, nadany numer weterynaryjny, certyfikat GMP+ – dodaje Rafał Pożyczka, dyrektor handlowy WKG SA.

Grupa prowadzi szereg projektów B+R, których celem jest systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań do oferty handlowej. Wzrost mocy produkcyjnych zakładu przemiałowni poprzez synergie wewnętrzne dodatkowo wesprze potencjał obszaru rozwojowego. Firma sukcesywnie występuje o przyznanie ochrony patentowej na opracowane technologie (dotychczas WKG uzyskała ochronę m.in. na sposób wytwarzania reaktywnego sorbentu wapniowego i układ urządzeń do jego produkcji). Ponadto firma skutecznie wdraża technologię efektywnego wykorzystania produktów ubocznych, zmieniając je w pełnowartościowe materiały. M.in. takie rozwiązanie dla sektora chemii budowlanej (piaski wapienno-kwarcowe) jest na etapie prac B+R.

– W 2019 roku stawiamy na rozwój zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Dokładamy starań by osiągać coraz wyższą jakość naszych produktów, także w ujęciu technologiczno-innowacyjnym. Systematycznie wprowadzamy kolejne produkty do naszej oferty i analizujemy możliwości inwestycyjne w kolejnych obszarach działalności – podsumowuje Zbigniew Rybakiewicz.


Źródło: WKG SA - spółka specjalizująca się w sprzedaży wysoko przetworzonych surowców mineralnych do szerokiej gamy odbiorców z sektora energetycznego, rolniczego, przemysłowego oraz budownictwa, w oparciu o własne złoża jak i surowce dostawców zewnętrznych.


dodano: 2019-02-06 05:59:09