Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Laureaci Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012

11 grudnia 2012 r., w Lublinie, Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU, pod przewodnictwem prof. dr hab. Barbary Dobiegały-Korony z Instytutu Zarządzania Wartością SGH, spośród 13 nominowanych kandydatów ogłosiła laureatów Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012. Wszyscy nominowani otrzymali od Kapituły i redakcji „Prestiż - relacje gospodarcze” dyplomy nominacyjne oraz listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Lubelskiego, Krzysztofa Hetmana.

Laureaci Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 - w czterech głównych kategoriach: Przedsiębiorca, Firma, Produkt, Wynalazca otrzymali trofea główne, widoczne na zdjęciach kryształowo-marmurowe statuetki, które wręczyła laureatom przewodnicząca Kapituły prof. dr. hab. Barbara Dobiegała-Korona. Laureaci otrzymali również godła nagrody do wykorzystania w materiałach promocyjnych.

Kapituła przyznała także dwie nagrody specjalne dla polityków. Główną w oparciu o głosowanie internetowe na portalu www.prestiz.info.pl, zarówno na etapie nominowania, jak i wyboru laureata oraz honorową, na wniosek redakcji „Prestiż - relacje gospodarcze”, popartą głosami lubelskich przedsiębiorców.

Na zdjęciu powyżej: Prof. dr hab. Barbara Dobiegała-Korona, Przewodnicząca Kapituły Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 podczas wystąpienia poświęconego wpływie innowacji na wartość klienta.
Fot. Łukasz Kaczanowski

W kategorii Wynalazca: Kapituła jednomyślnie wybrała laureatem prof. dr hab. Jerzego Tysa z Zespołem, z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Uznała bowiem, iż w swojej nowatorskiej pracy spełnia postawione tej kategorii kryteria: opracował wynalazek, którego projekt zyskał w danym roku uznanie instytucji zajmujących się rejestrowaniem innowacyjnych projektów w dziedzinie produktu lub technologii; projekt wynalazku ze względu na swoje walory innowacyjne ma szanse zostać wdrożony do realizacji; wdrożenie projektu stwarza szanse by został produktem eksportowym; wdrożenie projektu może pozytywnie wpłynąć na budowanie pozycji firmy wdrażającej wynalazek wobec konkurencji na polskim i zagranicznych rynkach; wdrożenie projektu przyczyni się do ochrony środowiska; wdrożenie projektu przyczyni się do wykorzystania rodzimych odmian surowców, technologii i urządzeń.

W kategorii Produkt Kapituła najwyżej oceniła mały robot PIAP SCOUT. O wyborze zadecydowały jego walory ekonomiczne i funkcjonalne: konkurencyjność na krajowym i zagranicznych rynkach oraz wysoka jakość i innowacyjność.

W kategorii Firma Kapituła wybrała laureatem Fabrykę Mebli BOCIAN - w szczególności za wykorzystywanie dostępnego kapitału i wiedzy w aktywne angażowanie się w działalność edukacyjną oraz wspieranie i rozwój społeczności lokalnych, zachowanie etyczne, rozpoznawalność firmy na rynku, atrakcyjność, wiarygodność i komunikację z otoczeniem.


W kategorii Przedsiębiorca Kapituła wybrała laureatem inż. Edwarda Kostrubca, właściciela Zakładów Metalowych „Komech” z Lublina. O wyborze zadecydowały: komunikowanie i trwałe budowanie wzajemnych relacji z otoczeniem; rozwijanie zaufania i wiarygodności z aktualnymi partnerami; podejmowanie skutecznych choć niestandardowych decyzji biznesowych mających trwały, pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój firmy; skuteczne i konsekwentne dążenie do realizacji własnej wizji biznesowej wbrew rynkowemu sceptycyzmowi; wprowadzanie na rynek nowatorskich rozwiązań, usług i produktów mogących wpływać pozytywnie na budowanie pozycji firmy wobec konkurencji; wykazywanie zdolności i determinacja w przezwyciężaniu kryzysów; zachowanie etyczne w biznesie.

Na zdjęciach. Z rąk prof. dr hab. Barbary Dobiegały-Korony, przewodniczącej Kapituły, statuetkę Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 odbierają: (1) w kategorii Wynalazca – prof. dr hab. Jerzy Tys z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie – za „Kroplę Zdrowia”, ekologiczny olej rzepakowy o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. (2) w kategorii Produkt – dr inż. Piotr Szynkarczyk, zastępca dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie – za PIAP SCOUT, mały robot do rozpoznawania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków. (3) w kategorii Firma – Tadeusz Bocian, właściciel Fabryki Mebli „Bocian” z Uniszowic k. Lublina. (4) w kategorii Przedsiębiorca – Edward Kostrubiec, właściciel  Zakładu Obróbki Metali „Komech” z Lublina, któremu gratulacje składa Krzysztof Bartuzi zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.   

Fot. Łukasz Kaczanowski


Prof. dr hab. Jerzy Tys, poza wyróżnienieniem Nagrodą Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii Wynalzca, otrzymał od dr Alicji Adamczak, Prezeski Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, członkini Kapituły Nagrody, list gratulacyjny z wyrazami uznania za dotychczasowy dynamiczny rozwój działalności naukowo-badawczej prowadzonej przez Instytut Agrofizyki oraz osobiście przez Pana Profesora. List wraz z symboliczą mosiężną sową mądrości wręczyła Panu Profesorowi dr inż. Katarzyna Skiba, Dyrektor Departamentu Zbiorów Literatury Patentowej Urzędu Patentowego RP.


Osoby nominowane do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii POLITYK oceniane były pod kątem następujących kryteriów:
  • skuteczne wspieranie działań prorynkowych
  • wpływanie na odbiurokratyzowanie działalności gospodarczej
  • wpływanie na stanowienie przejrzystego prawa gospodarczego
  • promowanie polskiej gospodarki za granicą
  • konsekwentne realizowanie wyznaczonych celów
  • efektywne podejmowanie działań usprawniających system gospodarczy
  • wykazywanie nieustępliwości i determinację w dążeniu do osiągnięcia celu.


MIECZYSŁAW WILCZEK
były Minister Przemysłu, Przedsiębiorca, Wynalazca
- laureat Nagrody Specjalnej Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii Polityk

„Pierwszym, który przyszedł z protestem, był radca ambasady radzieckiej. Pytał, kto im będzie statki robił. Powiedziałem, że to już ich zmartwienie. On mówi: to my wam nie damy ropy, a ja na to, że kupimy gdzieś indziej, wszyscy ropą handlują. Tak wyglądała rozmowa. Trzeba było ją zamknąć. Jakbym teraz miał wystawić rachunek, ile ta stocznia połknęła pieniędzy, to wszyscy by się za głowę złapali. Nic nie była warta.”


(„Prestiż - relacje gospodarcze”, marzec 2013. Mieczysław Wilczek a transformacja polskiej gospodarki - www.prestiz.info.pl)
KRZYSZTOF HETMAN

Marszałek Województwa Lubelskiego
- Honorowy laureat Nagrody Specjalnej Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii Polityk

„Nigdy nie zgodzę się z obiegową tezą, że ta wspomniana przez Pana „ściana wschodnia” w jakiś sposób stygmatyzuje. Nasze województwo leży na wschodzie i jest to pewien fakt, powiedziałbym, geograficzny. I tyle. Zachodniopomorskie, ze swoimi problemami, leży na zachodzie, Dolnośląskie, gdzie oprócz Wrocławia są także Wałbrzych, Legnica, Bolesławiec z bardzo wysokim bezrobociem, leży na południowym zachodzie. I co z tego? Wszystko, co możemy osiągnąć, zależy od tego, co mamy w naszych głowach, a nie od tego, gdzie te głowy się znajdują na mapie. Województwo lubelskie szybko się zmienia, poprawiamy dostępność komunikacyjną regionu, w strategii długofalowej zwracamy też uwagę na to, żeby nie tylko niwelować różnice cywilizacyjne, ale stawiać na dyscypliny prorozwojowe w gospodarce regionu. Modernizujemy rolnictwo, staramy się o rozwój nowoczesnych technologii, chcemy w tym zakresie rozwijać współpracę z uczelniami wyższymi Lubelszczyzny. Jesteśmy inteligentnym regionem o dużym potencjale i postaramy się ten potencjał jak najlepiej wykorzystać.”

(„Prestiż - relacje gospodarcze”, grudzień 2012. Lubelskie nie jest „Be”. Leży tylko na wschodzie. I tyle - www.prestiz.info.pl)dodano: 2013-03-06 10:15:26