Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Lepiej późno niż wcale

Jerzy Byra

Z wielką przyjemnością i życzliwością odnotowujemy decyzję Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o kontynuowaniu przyznawania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. I nie szkodzi, że po cichu. Ważne, że nagroda jest, że Prezydent dalej będzie promował oraz budował prestiż polskiej gospodarki. Szkoda tylko, że „Prestiż’, jako dotychczasowy patron tej nagrody, od pierwszej edycji najszerzej o niej mówiący, dowiedział się o jej kontynuacji z piątkowej „Rzeczpospolitej” (z 16 września).

Przy okazji przypominamy, że Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie dla tych firm, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych. Nagrodę ustanowił w 1998 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jej formuła się zmieniała. Zmieniały się statuetki. W tym roku przybyły dwie nowe kategorie specjalne – STARTUP_PL oraz Badania + Rozwój. Laureata nagrody wyłoni prezydent spośród trzech kandydatur w każdej z kategorii nominowanych przez kapitułę. W skład tej kapituły oprócz prof. Opolskiego weszli naukowcy, eksperci i praktycy życia gospodarczego, m.in. prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW, Eliza Kruczkowska, koordynator rządowego programu Start in Poland, prof. Janusz Filipiak, właściciel Comarchu. Zgłoszenia do nagrody można przesyłać do 14 października 2016 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie listopada.

O nagrodę w pierwszej kategorii mogą starać się firmy, które istnieją na rynku nie dłużej niż pięć lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną. Druga kategoria przeznaczona jest dla zespołów jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną. – W tym zakresie chcemy promować współpracę nauki i podmiotów rynkowych – opisuje prof. Krzysztof Opolski, kierownik katedry na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Pozostałe kategorie to Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces i Odpowiedzialny Biznes. – Pewną nowością jest także to, że chcemy namówić do zgłaszania się również tzw. trzeci sektor gospodarki. O nagrodę mogą więc powalczyć nie tylko firmy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale też instytucje nauki, oświaty, kultury. One też podejmują przedsięwzięcia usługowe ważne dla gospodarki – podkreśla prof. Krzysztof Opolski. Liczy także, że w większym stopniu udział w konkursie wezmą przedsiębiorstwa, które co prawda odnoszą sukcesy na lokalnych czy międzynarodowych rynkach, ale niekoniecznie lubią się tym chwalić. Więcej informacji na stronie: www.prezydent.pl/kancelaria/nagroda-gospodarcza/.

Podobnie jak profesor Opolski, „Prestiż” także liczy, że w odniesieniu do ustanowionej przez redakcję Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU, zgłoszeni do niej niezwykle wartościowi kandydaci nie będą unikać udziału w jej zdobyciu. Przez uczestnictwo w naszym konkursie przekonujemy bowiem polskiego przedsiębiorcę, że nie należy się chować, że nie należy bać się wychylać, by być jak najmniej znanym, ale wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że my tę nagrodę przyznajemy za wartości niematerialne. Właśnie za pozytywną ocenę, renomę, reputację, opinię, jaką ma osoba, firma, produkt wśród ludzi. Tymi ludźmi są zaproszone do współpracy instytucje, organizacje i media, które rekomendują swoich kandydatów. Dopiero spośród nich Kapituła dokonuje wyboru tych, którzy na to miano, według określonych kryteriów, zasługują. Są to właściciele i menedżerowie, firmy i produkty oraz wynalazcy, którym tytuł RENOMA ROKU nadajemy w oparciu o takie wartości jak: wiarygodność, niezawodność, zaufanie i odpowiedzialność. Za ich postawę, zaangażowanie, wytrwałość i osiągnięcia gospodarcze, za zdobycie uznania społecznego i wysokiej pozycji biznesowej na rynku.

O inauguracji piątej edycji Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU informujemy w dalszej części wydania. Tam też przypominamy ubiegłorocznych laureatów.



dodano: 2016-09-16 17:25:57