Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Lubelski robot w Waszyngtonie

Młodzieżowa drużyna robotyki Spice Gears z powiatu kraśnickiego będzie między 16 a 18 lipca reprezentować Polskę na turnieju FIRST Global w Waszyngtonie. To jedyna polska ekipa zaproszona do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Wyjazd młodzieży był możliwy dzięki finansowemu wsparciu marszałka województwa lubelskiego.FIRST Global to olimpiada w zakresie robotyki, w której weźmie udział ponad 160 reprezentacji z całego świata. Amerykański program ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy i umiejętności w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Najlepsi członkowie drużyn otrzymują możliwość podjęcia studiów na prestiżowych amerykańskich uczelniach. We współpracę z FIRST zaangażowane są największe firmy i instytucje na świecie, takie jak: Microsoft, Boeing czy NASA. Dla części polskiej drużyny Spice Gears organizowane są płatne staże w branży IT i nowoczesnych technologii np. w firmie NABOR produkującej części do samolotów Boeing.

– Jestem zaszczycony, że od 2 lat możemy wspierać tę innowacyjną drużynę. Dysponuje ona potencjałem, którego nie możemy zmarnować. Dziś ci młodzi ludzie pracują na wizerunek naszego województwa na płaszczyźnie międzynarodowej. Jestem przekonany, że takich możliwości innowacyjnych działań jest u nas znacznie więcej.
Razem z zarządem województwa będę wspierał takie działania na każdym etapie – powiedział marszałek województwa Sławomir Sosnowski (na zdjęciu pierwszy z prawej).

– Warto takie działania propagować i pierwszym krokiem będzie turniej FIRST Lego League, który zorganizujemy w Lublinie już w styczniu przyszłego roku. Niebawem wspólnie ze Wschodnim Klastrem Innowacji zaprosimy szkoły podstawowe z województwa lubelskiego do aktywnego uczestnictwa w dziedzinie robotyki. Ci, którzy dziś robią najbardziej zaawansowane produkty mechatroniczne, zaczynali od zabawy. Chcielibyśmy przenieść to zainteresowanie do szkół podstawowych. Będzie to wielka korzyść dla lubelskich firm, a także promocja województwa lubelskiego. Celem jest dla nas propagowanie idei mechatroniki już od najmłodszych lat – mówił uczestniczący w konferencji europoseł Krzysztof Hetman
(na zdjęciu drugi z prawej).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego


dodano: 2017-07-11 06:52:49