Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Lubelskie stawia na eksport

17 marca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się ogólnopolska konferencja „Export – Invest Lubelskie”. Głównym celem wydarzenia było zaprezentowanie możliwości rozwoju lubelskich przedsiębiorstw oraz podjęcie dyskusji o wzmocnieniu potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubelskiego w świetle obecnych możliwości i nadchodzących wyzwań. W gronie ekonomistów, przedstawicieli biznesu i sektora publicznego, reprezentowanego przez m.in. Krzysztofa Sengera, wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, rozmawiano o tym, jak podnieść efektywność wsparcia ekspansji zagranicznej polskich firm i wykorzystać obecne zasoby biznesowe kraju.

– W przypadku Polski można mówić o niskim poziomie umiędzynarodowienia przedsiębiorstw z segmentu MŚP – tłumaczył wiceprezes Senger.

Dotychczas większość polskich firm skoncentrowała swoje działania na rynkach sąsiednich, głównie w Unii Europejskiej. 

– Jednym z czynników, który za tym stoi, jest rozproszony i w rezultacie nieskuteczny system dotychczasowej pomocy ze strony sektora publicznego – tłumaczył wiceszef Agencji.

Przygotowana w ramach Polskiego Fundusz Rozwoju, nowa infrastruktura wsparcia dla eksportera i inwestora, otworzy przez polskim przedsiębiorcą drzwi do mało eksplorowanych, ale perspektywicznych rynków. Zapewni też odpowiednie narzędzia do ekspansji zagranicznej. Jak tłumaczyli eksperci Agencji, która jest jednym z członków Funduszu, już na samym początku współpracy z instytucjami zrzeszonymi w PFR, polska firma może liczyć na asystę project managera, który w kompleksowy sposób pomoże pokierować rozwojem zagranicznym firmy.

Asysta we wchodzeniu na kolejne rynki to nie wszystko. Chodzi również o zmianę modelu budowania przewagi konkurencyjnej polskiego biznesu. Jak mówili eksperci Agencji, w przypadku wielu polskich firm, opierała się ona dotąd na niskiej cenie, wynikającej z prostych form współpracy z zagranicznymi partnerami.

– Niski poziom innowacyjności to bariera eksportowa polskiego biznesu. Trzeba pomóc przedsiębiorcom zwiększyć wydatki na badania i rozwój. Dzięki temu powstawać będą bardziej innowacyjne produktu oraz usługi, które łatwiej sprzedamy na bardzo konkurencyjnym globalnym rynku – wyjaśnił Senger.

Wiceprezes Krzysztof Senger zachęcał zarówno samorządy jak i przedsiębiorców do współpracy słowami: – Współpraca z regionami jest dla nas najważniejsza. Dzisiaj stawiamy także na rozwój przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej i nie ma lepszego partnera niż partner regionalny. Ta współpraca jest o tyle ważna, że przedsiębiorstwa nie tylko z centrum, ale dziś globalny gracz może pokazać się z najdalszych zakątków każdego z regionów.

Końcowym akordem konferencji było podpisanie porozumienia o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Województwem Lubelskim.  Podpisali je dr Krzysztof Senger, Wiceprezes PAIH (na zdjęciu z prawej) i Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego. Jest to pierwsze tego rodzaju porozumienie w Polsce, żaden z regionów nie podpisał wcześniej podobnego dokumentu potwierdzającego chęć współpracy i otwartość na podejmowanie nowych działań.

 
Źródło: invest.lubelskie i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.


dodano: 2017-03-20 06:34:31