Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Młodzi polscy naukowcy wyruszają na podbój USA

15 kwietnia pierwszych 40 młodych naukowców z grona zwycięzców III edycji „Top 500 Innovators” wyrusza na dwumiesięczny staż do Stanford University – jednej z najlepszych uczelni na świecie.

O miejsce w trzeciej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. W postępowaniu konkursowym wyłonionych zostało już 116 finalistów tej edycji „Top 500 Innovators”, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski. Kolejna grupa zwycięzców tegorocznej edycji uda się na California University w Berkeley.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce, a jego budżet sięga 30 mln zł. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). 160 uczestników dwóch dotychczasowych edycji programu odbyło go w Stanford University i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.


Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


dodano: 2013-04-15 12:11:06